Przemoc fizyczna wobec członka rodziny nie będzie w Rosji traktowana jak przestępstwo, jeśli poszkodowany odniósł „tylko” lekkie uszkodzenie ciała. Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę, która dekryminalizuje przemoc domową.
Według nowych przepisów przypadki przemocy fizycznej w rodzinie, które dotychczas były przestępstwem ściganym z urzędu, staną się jedynie wykroczeniem, za które grozić będzie kara grzywny, prace społeczne lub krótki pobyt w więzieniu. W wypadku recydywistów kolejna napaść fizyczna w danym roku będzie jednak traktowana jako przestępstwo.
Inicjatorzy ustawy wskazują na rozbieżność w penalizacji za przemoc fizyczną w przypadku, gdy dopuszczają się jej osoby trzecie i gdy dochodzi do niej w rodzinie. W 2016 roku złagodzono w Rosji kary za użycie przemocy fizycznej, jeśli czyn nie spowodował uszczerbku dla zdrowia. Kary złagodzono w ramach liberalizacji ustawodawstwa, ale nie objęła ona sprawców przemocy wobec bliskich krewnych.
Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin wyjaśnił, że podczas prac nad projektem ustawy o dekryminalizacji przypadków lekkich uszkodzeń ciała, deputowani kierowali się troską o zachowanie silnych rodzin i sondażami, według których niemal 60 proc. Rosjan wyraziło pobłażliwość wobec konfliktów w rodzinie bez konsekwencji zdrowotnych.
„Przyjrzeliśmy i analizy, i wyniki badań socjologicznych i widzimy, że większość społeczeństwa – 59 proc. – głosowało za tym, aby nie regulować surowymi przepisami takich drobnych konfliktów, które nie powodują szkód dla zdrowia, – powiedział Wołodin. Marszałek Dumy Państwowej dodał, że ustawa ma chronić tradycyjne podejście do relacji rodzic-dziecko, opierać się na silnym autorytecie w rodzinie”.
Drugie czytanie projektu ustawy, będzie rozpatrywane przez Dumę w środę.
Wołodin powiedział, że punkt widzenia deputowanych wynika z tego, że zależy im na ratowaniu rodzin;
„Ważne jest, aby nie doszło do ingerencji w rodzinę, ważne jest, aby te kwestie były postrzegane przez społeczeństwo w taki sposób, że państwo tworzy wszelkie warunki dla silnych rodzin. Ale oczywiście musi być ochrona przed przemocą w rodzinie, a tu potrzebny jest dialog. A ten dialog się odbył”- powiedział przewodniczący Izby.
Tymczasem statystyki są przerażające. „Rossijskaja Gazieta”, powołując się na badania Narodowego Ośrodka Walki z Przemocą przedstawiła dane, z których wynika, że w Rosji w wyniku przemocy domowej ginie rocznie około 14 tys. Rosjanek (z rak mężów lub partnerów), a co czwarta rodzina cierpi w powodu przemocy. Kobiety są bezbronne, te które zdecydują się na zgłoszenie sprawy stróżom prawa, najczęściej nie mogą liczyć ani na wsparcie, ani na zrozumienie społeczne.
Kresy24.pl/rbc.ru
4 komentarzy
ltp
24 stycznia 2017 o 20:17Wot, russkij mir.
Łukasz
24 stycznia 2017 o 21:32Raczej wzmacnia wszelakie patologie !! Rosja to stan umysłu
PolakAntyTroll
25 stycznia 2017 o 00:32Ruscy, nic dodać ,nic ująć :
http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/
pol
26 stycznia 2017 o 07:45Brak miejsc w koloniach karnych a na nowe nie ma kasy to trza coś pokombinowac ( głupota kacapów jest niezgłębiona ).