Wczoraj Rosja wznowiła tranzyt gazu na Węgry przez ukraiński punkt „Beregowo”. Przepływ gazu przez ten punkt na granicy Ukrainy z Węgrami wynosi ponad 200 tys. metrów sześciennych na godzinę. Poinformowała o tym gazeta „RBK-Ukraina”, powołując się na węgierskiego operatora systemu przesyłu gazu.
„W ciągu dnia nie było tłoczenia gazu na terytorium Węgier przez Ukrainę” – czytamy w komunikacie.
Według gazety tranzyt gazu przez Ukrainę został wznowiony w niedzielę wieczorem. Jednak Węgry jeszcze tego nie skomentowały.
Przytpomnijmy, 27 września Węgry podpisały z Rosją kontrakt na dostawy gazu z pominięciem Ukrainy. Ukraińskie MSZ wyraziło rozczarowanie tym traktatem.
Zgodnie z warunkami Federacja Rosyjska będzie dostarczać na Węgry 4,5 mld m sześc. gazu rocznie.
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zareagował na krytykę Ukrainy i oskarżył Kijów o ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju.
28 września MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier. Ukraińcy podkreślili, że takie działania podważają bezpieczeństwo narodowe Ukrainy i bezpieczeństwo energetyczne Europy.
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba poinformował, że Węgry na wniosek Rosji wykluczyły Ukrainę z systemu tranzytu gazu.
Z kolei Władimir Putin zasygnalizował o możliwości wznowienia bezpośrednich dostaw gazu z Rosji na Ukrainę.
Komisja Europejska zareagowała na umowę gazową Węgier z Gazpromem, nie wykluczając, że może zażądać kopii umowy od Budapesztu.
29 września Węgry poinformowały, że mogą nadal uniemożliwiać Ukrainie wstąpienie do NATO. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że Ukraina jest gotowa do „walki” w w przypadku braku szacunku dla ukraińskich interesów.
30 września USA poinformowały, że domagają się od Rosji zwiększenia tranzytu gazu przez Ukrainę.
1 października Gazprom wstrzymał dostawy gazu przez Ukrainę, a 2 października rozpoczął dostawy gazu na Węgry i Chorwację z pominięciem Ukrainy.
Opr. TB, https://www.rbc.ua/
fot. https://www.facebook.com/GazpromNewsEn
2 komentarzy
Jan
5 października 2021 o 19:37W linku poniżej autor dementuje te rewelacje.
Ponoć chodzi tylko o reeksport gazu jaki miały w podziemnych magazynach gazu przedsiębiorstwa z Węgier. Od ponad roku na Ukrainie można za niewielką (stosunkowo) opłata przechowywać gaz w państwowych magazynach.
Sadząc po niewielkich ilościach, 200 000 m3 to naprawdę mało w skali kraju, jest to jak najbardziej prawdopodobne.
.https://korrespondent.net/ukraine/4403007-operator-hts-otrytsaet-vozobnovlenye-tranzyta-haza-v-venhryui
Jan
5 października 2021 o 19:37https://korrespondent.net/ukraine/4403007-operator-hts-otrytsaet-vozobnovlenye-tranzyta-haza-v-venhryui