Rosja i Białoruś uzgodniły sposób w jaki rurociąg Przyjaźń zostanie oczyszczony z ropy naftowej zanieczyszczonej związkami chloroorganicznymi.
Operacja przepompowania surowca z Polski i Białorusi, oczyszczenia rury zaś ma potrwać do 10 czerwca, podaje portal vedomostu.ru. powołując się na agencję Interfax.
– Białoruś i Rosja uzgodniły, że przepompują ma swoje terytoria 1,3 miliona ton skażonego surowca, a do 10 czerwca rura zostanie oczyszczona, poinformował wicepremier Dmitrij Kozak. 23 maja odbyły się rozmowy z wicepremierem Białorusi Igorem Laszenką. Urzędnicy uzgodnili, że 1 milion ton ropy trafi z Białorusi do Rosji, kolejne 250 tys. ton – z Polski na Białoruś. Do 3 czerwca białorusko-rosyjska grupa robocza rozpocznie obliczanie strat: przygotuje propozycje dotyczące procedur i zasad ubiegania się o rekompensaty, powiedział Laszenko agencji BelTA.
Kozak powiedział, że strony zatwierdziły plan działań, że przygotowane są „odpowiednie zbiorniki” w Rosji i wiadomo, gdzie surowiec będzie tłoczony.
„Będzie to rewers tymi samymi rurami, tylko na terytorium Rosji z terytorium Białorusi do granicy z Polską” – zapowiedział. Na terenie Rosji będą prowadzone dalsze działania, jak mówił Kozak, „jest mechanizm oczyszczenia” skażonego surowca.
Według rosyjskiego wicepremiera wielkość „rewersu” z terytorium Białorusi wyniesie około 1 mln ton, a z terytorium Polski – czterokrotnie mniej. Kozak wskazał, że kolejne rozmowy z Polską odbędą się 3 czerwca.
Według Kozaka ropa z rurociągu wróci do Rosji rewersem, „odpowiednie zbiorniki zostały przygotowane”. Kozak nie wskazał miejsca przechowywania oleju; „sprowadzimy go [olej] i przywrócimy mu standardowe parametry. Będziemy nad tym pracować, istnieją mechanizmy oczyszczania tego oleju”. Dodał, że nie ma potrzeby pompowania ropy z Ukrainy przez Białoruś do Rosji; „wszystkie umowy dotyczące sposobu przechowywania ropy zostały już zawarte”.
Jak informowaliśmy wcześniej, 19 kwietnia koncern Belneftechim ogłosił gwałtowne pogorszenie jakości rosyjskiej ropy Urals, która płynęła odcinkiem rurociągu naftowego Gomeltransneft Drużba. Zawartość związków chloroorganicznych w oleju przekraczała dopuszczalne wartości dziesięciokrotnie. System rurociągu Przyjaźń zapewnia dostawy ropy do białoruskich rafinerii i tranzyt ropy do Europy przez Białoruś w dwóch kierunkach – przez Polskę i Ukrainę. Czysty surowiecdotarł do granicy Białorusi rurociągiem Przyjaźń 2 maja.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!