Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej zamierzaj zakazać rozpowszechniania w mediach informacji o kryminalnej przeszłości ochotników biorących udział w działaniach wojennych na Ukrainie. Poinformowała o tym propagandówka „The Moscow Time”.
Zamierza się rozszerzyć brzmienie ustaw na temat „fałszerstw na temat rosyjskiej armii i jej dyskredytacji”, w tym zakazu ujawniania przez media kryminalnej przeszłości i kar pozbawienia wolności rosyjskich ochotników. Poinformował o tym przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Dumy Wasilij Piskariew.
Kara za „zwykłą dyskredytację armii” wynosi 30-50 tys. rubli. Jeśli materiały medialne zostaną uzupełnione o wezwania do protestów i organizowania nielegalnych działań, grzywna wynosi do 100 tys. rubli.
Artykuł karny dotyczący publicznego „dyskredytowania armii” oznacza surowszą sankcję pieniężną – grzywnę w wysokości od 100 tys. do 300 tys. rubli. W ramach artykułu karnego za rozpowszechnianie „fałszywek” na temat armii rosyjskiej sprawcy są karani grzywną w wysokości do 1,5 mln rubli.
Na początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła ustawę kryminalizującą „świadome fałszerstwa” dotyczące działań rosyjskiej armii.
W tej chwili rosyjski reżim wykorzystuje prawo do karania więzieniem Rosjan, którzy zagrażają władzy.
Niedawno wszczęto postępowanie administracyjne przeciwko deputowanemu w Karelii w sprawie „zdyskredytowania” wojska w postaci nawoływania do przeznaczania środków finansowych na szkolnictwo, a nie na wojnę na Ukrainie. Z kolei 44-letnią Julię Warakuszynę, mieszkankę obwodu riazańskiego, zatrzymano za antywojenny napis w toalecie centrum handlowego.
W listopadzie ub. r. Putin zaproponował odbieranie rosyjskiego obywatelstwa za „dyskredytowanie” i „fałszywe informacje” na temat armii.
Opr. TB, https://t.me/c/1356349800/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!