Rosja skupuje w Chinach używane obrabiarki, korzystając z podejrzanych sieci nabywców. W ten sposób Kreml próbuje zabezpieczyć niezbędny sprzęt do zwiększenia produkcji uzbrojenia. Informuje o tym „Financial Times”.
Ta tajna operacja Rosji, polegająca na pozyskiwaniu maszyn precyzyjnych, jest próbą obejścia coraz bardziej rygorystycznych zachodnich sankcji i kontroli eksportu. Transakcje przeprowadzane za pośrednictwem sieci nieprzejrzystych firm dotyczą starych, zaawansowanych technologicznie obrabiarek zachodnich firm, które od kilkudziesięciu lat są używane w chińskim przemyśle.
Centrum Zaawansowanych Studiów Obronnych (C4ADS) z siedzibą w Waszyngtonie, które odkryło podejrzany handel, stwierdziło, że złożone wzorce dostaw sugerują, że twierdzenia Moskwy o precyzyjnych narzędziach produkowanych w Rosji są prawdopodobnie „przesadzone”.
Analityk C4ADS, Allen Maggard, zauważa: „To, że maszyna ma dwie lub trzy dekady, nie oznacza, że nie jest zdolna do produkcji prostych elementów uzbrojenia”.
Jedna z sieci zaopatrzenia wykryta przez C4ADS i potwierdzona przez „Finacial Times” obejmuje mającą siedzibę w Moskwie firmę AMG, rosyjskiego dostawcę sprzętu wojskowego, na którego w zeszłym roku nałożono amerykańskie sankcje. W 2022 roku AMG zwiększyło import narzędzi do komputerowego sterowania numerycznego (CNC) produkowanych przez japońskiego producenta wysokiej klasy obrabiarek Tsugami. Narzędzia takie są ważne dla przemysłu obronnego, ponieważ umożliwiają automatyzację precyzyjnej i szybkiej obróbki metali oraz frezowania.
Z publicznych dokumentów wynika, że AMG zawarło kontrakty na zakup obrabiarek dla firmy Kometa, która opracowuje dla Rosji systemy uzbrojenia, w szczególności systemy obrony przeciwrakietowej, broń rakietową i systemy rakietowe. Maszyny Tsugami były używane w różnych obiektach wojskowych.
Jednocześnie z dokumentów celnych wynika, że w 2021 roku AMG kupiło od oficjalnego japońskiego dostawcy sprzęt Tsugami o wartości około 600 tys. dolarów. Po inwazji kwota ta wzrosła do 50 mln dolarów w 2023 r., a cały wzrost pochodził od dwóch tajemniczych pośredników. Pierwszym dostawcą jest Amegino, które jest objęte amerykańskimi sankcjami i ma siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Drugim pośrednikiem jest firma ELE Technology, która fałszywie podaje się za „oddział firmy Gray Machinery Company”, dystrybutora obrabiarek w USA. ELE Technology ma faktycznie siedzibę w Chinach.
Przedstawiciel Tsugami powiedział „Financial Times`owi”, że nie dostarczał żadnych towarów bezpośrednio do ELE. Według strony internetowej ELE sprzedaje ono obecnie dwie używane maszyny Tsugami, które zostały wyprodukowane w latach 2001 i 2005. Z dokumentów wynika, że Amegino zorganizowało dla ELE wysyłkę towarów o wartości 2,7 mln dolarów do Rosji na początku 2023 r.
Tsugami opiera się na rynku chińskim od około 20 lat. Osoba związana z firmą szacuje, że w Chinach jest ponad 100 tys. maszyn Tsugami z 200 tys. na całym świecie. To jest rynek, na którym skupiła się Moskwa po tym, jak oficjalni dostawcy maszyn Tsugami opuścili Rosję w 2022 roku. Japońskie ministerstwo handlu oświadczyło, że współpracuje z partnerami z G7 w celu wzmocnienia środków zapobiegających uchylaniu się od sankcji.
W artykule wskazano także, że inna rosyjska firma UMIC zakupiła maszyny i części o wartości 2,9 mln dolarów w takich krajach jak Izrael, Japonia, Korea, Niemcy, Szwecja i Szwajcaria. We wszystkich przypadkach sprzęt został wysłany z Chin i zakupiony w juanach za pośrednictwem partnerów handlowych z siedzibą w Chinach. W przeciwieństwie do AMG, UMIC nie podlega sankcjom USA.
Przemysł obronny Federacji Rosyjskiej, mimo ograniczonych mocy produkcyjnych, będzie w stanie zapewnić przewagę materialną nad Ukrainą w 2024 roku. Tak uważa Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.
Inna sprawa, że w związku z wojną przeciwko Ukrainie modernizacja armii rosyjskiej została opóźniona o 18 lat. Obecnie rosyjski przemysł obronny demontuje lodówki na części zamienne.
Opr. TB, ft.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!