„Paranoiczny strach” rosyjskiego dyktatora Władimira Putina przed rzekomymi próbami Zachodu „ograniczenia władzy Rosji” doprowadził do wydatkowania około 25% rosyjskiego budżetu państwowego na militaryzację, powiedziała dyrektor Wywiadu Narodowego w gabinecie prezydenta Joego Bidena Avril Gaines.
Takie oceny padły podczas przesłuchania w Kongresie USA 2 maja, informuje RBC-Ukraina, powołując się na Głos Ameryki.
Gaines zauważyła, że wysiłki NATO miały na celu zapewnienie czegoś przeciwnego – że Zachód nie zagraża Rosji, ale decyzje samego Putina przyspieszyły „wydarzenia, których starał się uniknąć”. Chodzi o przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.
Szefowa wywiadu uważa, że Putin nadal wierzy, że istnieje zagrożenie dla Rosji i wierzy, że zwiększając militaryzację „przekaże ten pogląd zachodnim i krajowym odbiorcom”.
Senator Angus King zapytał, jak można przekonać Putina, że NATO nie jest agresywnym blokiem i nie zamierza zaatakować Rosji. Według senatora, rosyjskie służby wywiadowcze są z natury „paranoiczną organizacją”.
Tak, zgadzam się, że wiąże się z tym pewna doza paranoi, on (Putin – red.) wierzy, że bezpieczeństwo jego kraju jest w pewnym stopniu zagrożone,
– odpowiedziała Gaines.
Strategiczne cele rosyjskiego dyktatora również pozostają niezmienione – nadal postrzega on ekspansję NATO i wsparcie dla Ukrainy jako potwierdzenie jego wiary w amerykańskie i europejskie pragnienie „ograniczenia potęgi Rosji”.
Ponadto Gaines zauważyła, że Putin próbuje wykorzystać globalne wydarzenia, takie jak eskalacja konfliktu między Izraelem a Hamasem, „aby oddzielić nas od naszych sojuszników”.
Jak powiedziała szefowa National Intelligence, Putin jest przekonany, że wydarzenia krajowe i międzynarodowe rozwijają się na jego korzyść. Przewiduje, że agresywna taktyka Moskwy będzie kontynuowana, a wojna prawdopodobnie nie zakończy się w najbliższym czasie.
Aby ją kontynuować, dyktator jest gotów wydawać coraz więcej środków budżetowych.
Putin zwiększył wydatki na obronę do prawie 7 procent rosyjskiego PKB, prawie dwukrotnie więcej niż średnia historyczna,
– powiedziała Gaines, dodając, że rosyjski budżet obronny stanowi około 25 procent wszystkich wydatków federalnych.
ba za rbc.ua/holosameryky.com
1 komentarz
Jagoda
3 maja 2024 o 15:47No ale kto bogatemu zabroni ?/”??? Prędzej chudy z głodu umrze niż gruby schudnie !!!’