Prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał właśnie ustawę ostatecznie już wypowiadającą „Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie”, a dokument został opublikowany na portalu rosyjskiego rządu.
„Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie” („Treaty on Conventional Armed Forces in Europe”, CFE) został zawarty, pomiędzy państwami NATO i Układu Warszawskiego, 19 listopada 1990 roku w Paryżu, kończąc formalnie drugą rundę wiedeńskich negocjacji rozbrojeniowych Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) i wszedł w życie 9 listopada 1992 roku, już po rozpadzie Związku Sowieckiego. Było to wzajemne zobowiązanie do proporcjonalnej redukcji sił konwencjonalnych w Europie (a więc poza bronią masowego rażenia – atomową, biologiczną i chemiczną), ograniczające liczbę poszczególnych rodzajów uzbrojenia dla każdej z „grup państw” do:
- 30 000 bojowych wozów piechoty;
- 20 000 czołgów;
- 20 000 sztuk artylerii;
- 6800 samolotów bojowych;
- 2000 śmigłowców uderzeniowych.
Państwa, które przekroczyły stan uzbrojenia dozwolony traktatem miały być zmuszone do zniszczenia nadwyżek pod międzynarodowym nadzorem.
W wyniku rozpadu Związku Sowieckiego i likwidacji Układu Warszawskiego (1991) w czasie konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), 19 listopada 1999 roku w Stambule, podpisano dodatkową „Umowę o dostosowaniu Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie”.
Rosja już wkrótce złamała postanowienia traktatu CFE, przez wprowadzenie swoich wojsk na północny Kaukaz, do Naddniestrza i w strefę konfliktu w Gruzji.
Federacja Rosyjska zawiesiła członkostwo w traktacie CFE w lipcu 2007 roku, zaś w marcu 2015 roku Moskwa ogłosiła, że kończy swój udział we Wspólnej Grupie Konsultacyjnej „Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie”.
W wyniku wojny rosyjsko-ukraińskiej prezydent Putin 10 maja 2023 roku nakazał wypowiedzenie „Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie”, a Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej spełniła to życzenie 16 maja. Osiem dni później, 24 maja, z kolei Rada Federacji zatwierdziła postanowienie Dumy. Ustawa czekała tylko na podpis prezydenta Putina, co właśnie nastąpiło.
RES na podst. TASS, meduza.io
1 komentarz
Paweł Kopeć
29 maja 2023 o 19:31Sami sobie stawiają szubienicę…
Z całym światem nie wygrają. Jednak to tego trzeba dojrzeć i chwilę pomyśleć.