Wystrzelony z morza międzykontynentalny pocisk balistyczny Buława przyjęty do służby w rosyjskich siłach zbrojnych
Morski międzykontynentalny pocisk balistyczny Buława (ICBM), opracowany przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej, został przyjęty do służby w rosyjskich siłach zbrojnych, poinformował we wtorek TASS główny projektant Instytutu Jurij Solomonow.
„7 maja br. podpisano dekret o przyjęciu do służby systemu rakietowego Buława” – powiedział główny konstruktor.
Warto dodać, że o przyjęciu „Buławy” do służby mówiono już w 2018 roku. Jednak wówczas media powoływały się na anonimowe źródło w rosyjskim kompleksie obronno-przemysłowym. Nie było wówczas oficjalnego potwierdzenia tej informacji.
Agencja Unian podaje, że przez lata testów „Buława” zyskała reputację dość kapryśnej broni. Z powodu problemów technicznych wiele startów zakończyło się niepowodzeniem lub sukcesem tylko częściowym.
W listopadzie ubiegłego roku wywiad wojskowy Ukrainy poinformował, że nowe testy rakiety również zakończyły się niepowodzeniem, choć Rosjanie ogłosili rzekomy udany start.
Ponadto w zeszłym roku poinformowano, że Rosja wycofała ze służby atomowy okręt podwodny „Dmitrij Donskoj”, największy pod względem wyporności okręt podwodny na świecie, używany do testów „Buławy”.
Rakieta „Buława” to międzykontynentalna rakieta balistyczna, zdolny jest do przenoszenia ładunków nuklearnych. W zasięgu ponad 9 tys. km może przenosić od sześciu do dziesięciu głowic jądrowych. Jej masa startowa wynosi około 37 ton.
ba za unian.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!