W siódmym miesiącu pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosja odnotowuje stały spadek dochodów z eksportu ropy. Poinformowała o tym Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
W sierpniu Rosja zarobiła na eksporcie ropy 17,7 mld dolarów. Przychody są najniższe niż w marcu.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna zauważa, że przyczyną spadku rosyjskich przychodów był spadek światowych cen ropy. Eksperci uważają, że eksport rosyjskiej ropy w przyszłości pozostanie pod presją. Po wejściu w życie unijnego embarga na rosyjską ropę Rosja będzie musiała znaleźć nowe rynki zbytu na prawie 2,4 mln baryłek dziennie ropy i produktów naftowych.
Przypomnijmy, Rosja jest członkiem nieoficjalnego format OPEC+, który powstał w listopadzie 2016 roku z powodu niezadowolenia wielu krajów produkujących ropę cenami na światowym rynku ropy.
OPEC+ obejmuje 10 krajów – prócz Rosji to Azerbejdżan, Bahrajn, Brunei, Kazachstan, Malezja, Meksyk, Oman, Sudan, Sudan Południowy. Kluczowym producentem i nieformalnym liderem kartelu jest Rosja, z 14% światowego wydobycia ropy.
31 maja przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że przywódcy UE osiągnęli porozumienie w sprawie zakazu eksportu rosyjskiej ropy.
Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen embargo na rosyjską ropę naftową zmniejszy do końca tego roku o około 90% jej import do krajów Unii Europejskiej.
Agencja „Bloomberg” poinformowała później, że Rosja nadal osiąga znaczne zyski ze sprzedaży ropy.
Unia Europejska planuje zakazać importu morskiego ropy naftowej i rafinowanej ropy z Rosji do 2023 roku. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą ograniczyć ceny rosyjskiej ropy do 40-60 dolarów za baryłkę.
3 sierpnia OPEC+ znalazł sposób na ustabilizowanie cen paliw.
5 września 2022 r. OPEC+ zgodził się na ograniczenie dostaw ropy.
Opr. TB, https://www.iea.org/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!