Pomimo sankcji nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego, Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i grupy G7, by eksportować ropę naftową – informuje we wtorek agencja Bloomberga.
Agencja powołuje się na Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem CREA z siedzibą w Helsinkach.
„Około dwie trzecie rosyjskiej ropy i produktów naftowych jest transportowane statkami ubezpieczonymi lub będącymi własnością krajów, które zobowiązały się przestrzegać pułapów cenowych określonych przez G7 i UE”
– poinformowało CREA.
Dowodzi to, że Moskwa wciąż w ogromnym stopniu wykorzystuje europejską branżę spedycyjną.
Pułapy cenowe zostały wprowadzone w celu umożliwienia wysyłania ropy w świat przy jednoczesnym ograniczaniu dochodów Kremla z eksportu.
Rosja korzysta jednak z zachodnich statków i utworzyła tzw. flotę tankowców-cieni, działającą pod jurysdykcją krajów, które zobowiązały się do stosowania sankcji.
„– Wpływ pułapów cenowych na ropę został osłabiony nie tyle przez wykorzystywanie “tankowców-cieni”, co przez porażkę zaangażowanych rządów w zakresie pełnego egzekwowania ograniczeń cen i karania osób naruszających przepisy”
– oświadczył Isaac Levi, kierownik zespołu CREA zajmującego się analizą polityki i energetyki na linii Europa-Rosja.
Grupa G7 i jej sojusznicy nałożyli pułapy cenowe na eksport rosyjskiej ropy naftowej w grudniu 2022 r., a w lutym tego roku – na paliwa rafinowane, takie jak benzyna i olej napędowy.
Rosyjskie zyski z eksportu paliw kopalnych wzrosły w sierpniu już drugi miesiąc z rzędu, o 3 proc. w porównaniu z lipcem – przekazano w najnowszej analizie podsumowującej eksport rosyjskich paliw w sierpniu, dostępnej na stronie internetowej CREA.
W sierpniu największymi importerami rosyjskich paliw kopalnych były Chiny, a następnie Indie, Turcja, Unia Europejska i Brazylia.
„– Transport wodny Europy i krajów G7 odgrywa znaczącą rolę w przewozie rosyjskiej ropy”
– uważają eksperci.
W ich opinii UE i G7 powinny wdrożyć “znacznie lepsze środki monitorowania i egzekwowania prawa”, aby wymusić przestrzeganie wprowadzonych zasad.
CREA dodaje, że kraje Unii Europejskiej zaimportowały w ubiegłym miesiącu rurociągiem z Rosji największa ilość gazu kopalnego od stycznia 2023 r.
RTR na podst. pravda.com.ua, belsat.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!