– Rosja chce pogłębiać integrację z Białorusią i rozwijać państwo związkowe – oświadczył Władimir Putin. 19 czerwca w Mińsku odbyła się sesja Najwyższej Rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Trzy główne kwestie, na których zależało Łukaszence, najprawdopodobniej nie zostały rozwiązane.
Na wtorkowe spotkanie do Mińska przybył rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, przewodniczący Rady Federacji Walentina Matwijenko, przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.
Ostatni raz Najwyższa Rada Państwa spotkała się 30 czerwca 2017 roku w Moskwie. 14 czerwca 2018 Łukaszenko na zaproszenie Putina uczestniczył w ceremonii oraz meczu otwarcia Mistrzostw Świata. Ale nie został przyjęty szczególnie ciepło: ani Putin, ani rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew nie udzielili mu audiencji.
We wtorek Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin rozmawiali najpierw face to face, po czym udali się na posiedzenie Rady Najwyższej PZRiB, które odbyło się w rozszerzonym formacie
„Dzisiaj odbywa się posiedzenie Rady Najwyższej Państwa Związkowego – to dobra uwertura przed rozpoczęciem petersburskiej batalii” – tymi słowami Łukaszenka wyraził swoje oczekiwania wobec sesji, mając na uwadze spotkanie drużyn narodowych Rosji i Egiptu na mundialu.
Na dwustronnym spotkaniu Łukaszenka postawił następujące zadanie: „Proponuje przedyskutować trzy główne kwestie: zasoby energetyczne, zniesienie barier w handlu białorusko-rosyjskim i granica. -Musimy usunąć wzajemne bariery i ograniczenia, a także stworzyć równe warunki konkurencji”- mówił Łukaszenka.
Sądząc po wypowiedziach Łukaszenki i Putina, zostały one omówione podczas sesji. Czy udało się osiągnąć jakiś postęp?
„W 2017 roku przezwyciężyliśmy proces zmniejszania wzajemnego handlu i osiągnęliśmy jego wzrost. Dziś bardzo ważne jest skonsolidowanie pozytywnych tendencji i zapewnienie dalszej ekspansji wymiany handlowej między naszymi krajami. W tym poprzez wyeliminowanie wzajemnych barier, opłat, a także stworzenie równego środowiska konkurencyjnego”- podkreślił Łukaszenka. I dodał:
„Interesujący fakt wybrzmiał, o czym nie wszyscy wiedzą, a może ktoś w ogóle go nie zauważył. Władimir Władimirowicz (Putin) powiedział, że Rosja dostarcza produkty rolne na Białoruś w ilości per capita większej niż my do Rosji. Przyjęło się sądzić, że to Białorusini dużo więcej dostarczają. A tu okazuje się, że dostarczacie nam więcej per capita niż my. Wielkości nie określę. Znajdźcie sami. Ale znacznie więcej. Rosjanie karmią nas bardziej niż my ich”- powiedział białoruski przywódca.
Łukaszenko jest przekonany, że „Państwo związkowe osiągnęło postępy większe niż jakikolwiek projekt integracyjny. Są pewne problemy, na przykład w przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej. Uzgodniliśmy, że w niedalekiej przyszłości poradzimy sobie z tym problemem”.
Politolog Walery Karbalewicz poproszony o komentarz przez portal Białoruski Partyzant stwierdził, że trudno jest jednoznacznie ocenić wyniki sesji Najwyższej Rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
– Posiedzenie dwustronne nie trwało długo, chociaż podczas takich rozmów omawiane są wszystkie sporne kwestie. Zazwyczaj na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwa Związkowego poruszane są już wcześniej przygotowane tematy, i odbywa się tylko rytualna akceptacja, a dyskusyjne kwestie są faktycznie omawiane na dwustronnym spotkaniu. Spotkanie w cztery oczy okazało się niezbyt długie, a z wygłoszonych oświadczeń obu stron trudno wysnuć wnioski na temat losu spornych kwestii, ponieważ wszystkie wypowiedzi są ceremonialno – dyplomatyczne.
Na agendzie pozostają wciąż te same tematy;
– Kwestie są stare, ale wybrzmiewają w nowych warunkach. Dostarczanie zasobów energetycznych Białorusi na preferencyjnych warunkach jest odwiecznym tematem. Ale nadchodzi czas, gdy Rosja obiecała sprzedawać surowce energetyczne po cenach krajowych – nie podejmuje się żadnych kroków w tym kierunku. Znowu problem granicy jest na porządku dziennym już od trzech lat – i znowu nie został rozstrzygnięty. Pojawiają się nowe problemy, są stare pytania, które aktualizuje się w nowych warunkach.
Kresy24.pl/belaruspartisan.org/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!