Rosja pracuje nad podjęciem działań prawnych, aby udaremnić wszelkie próby konfiskaty przez USA i UE na rzecz Ukrainy części z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego o wartości 300 mld dolarów. Temat podjęła agencja Bloomberg.
Bank Rosji zbliża się obecnie do porozumienia z międzynarodowymi kancelariami prawnymi, które będą reprezentować interesy kraju w przypadku sporu sądowego. Władze zleciły także ekspertyzy analizujące odpowiednie ustawodawstwo za granicą i precedensy w innych krajach.
„Urzędnicy w Moskwie badający możliwość konfiskaty funduszy doszli do wniosku, że taki wynik jest mało prawdopodobny. Prosili o zachowanie anonimowości, ponieważ informacje nie są publiczne” – czytamy w artykule.
Urzędnicy w rozmowach są przekonani, że rozpatrzenie sprawy w sądzie uniemożliwi jakikolwiek transfer środków na Ukrainę, nawet jeśli Rosji nie uda się przejąć kontroli nad tymi pieniędzmi – mówią rozmówcy agencji.
Uważają, że Zachód ma niewielkie szanse w sądzie i nie ma podstawy prawnej do konfiskaty na podstawie ustawodawstwa przyjętego po zamrożeniu.
Wskazuje się także, że znaczenie tej kwestii dla Rosji wzrosło w czasie, gdy Stany Zjednoczone i sojusznicy zintensyfikowali dyskusje na temat losów zablokowanych aktywów. Sprawa jest także w centrum uwagi ze względu na różnice polityczne w USA i UE w sprawie ponad 110 mld dolarów pomocy dla Ukrainy.
Komentując kwestię konfiskaty majątku Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow wskazał, że wiązałoby się to z „bardzo poważnymi kosztami sądowymi i prawnymi dla osób podejmujących takie decyzje”.
Agencja powołuje się na raport zbliżonej do Kremla fundacji „Roskongres”, w którym zostały przeanalizowane doświadczenia związane z zamrożeniem i konfiskatą aktywów w krajach od Iraku po Koreę Północną. Stwierdzono w nim, że „realne ryzyko” konfiskaty rezerw rosyjskiego banku centralnego „pozostaje niskie”.
Dziennikarze zwracają uwagę, że w przypadku braku jasnego prawodawstwa międzynarodowego wszelkie próby zajęcia mienia będą opierać się na ustawodawstwie wewnętrznym państw, które nałożyły sankcje. W rezultacie Federacja Rosyjska będzie mogła odwoływać się od takich decyzji, co zakończy się postępowaniem sądowym, które „może trwać dziesięciolecia z niejasnymi perspektywami”.
Środki finansowe mogą pozostać zablokowane do czasu ustabilizowania się stosunków z Federacją Rosyjską lub pojawienia się wspólnego rozwiązania.
Przypomnijmy, że Biały Dom dał zielone światło dla konfiskaty zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej. Administracja prezydenta USA Joe Bidena poparła ustawę, która skonfiskowałaby na rzecz Ukrainy ok. 300 mld dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Opr. TB, www.bloomberg.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!