Duma Państwowa przyjęła 5 grudnia ustawę przewidującą wysokie grzywny (do 5 milionów rubli) za rażące naruszenie przepisów o działalności mediów, uznanych za „zagranicznych agentów”, informuje agencja Interfax..
Za „zagranicznych agentów” mogą zostać uznane w Rosji organizacje pozarządowe angażujące się w życie polityczne, finansowane z zagranicy. Przez „rażące naruszenie” rozumie się powtarzające się naruszenia (więcej niż dwa razy w roku).
Ustawa dotycząca grzywien dla mediów uznanych za „inoagentów” wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku.
Za naruszenie procedury pracy w mediach uznanych za „zagranicznego agenta” osoby prawne zostaną ukarane grzywną od 500 tys. (7,8 tys. rubli) do 5 mln rubli, osoby fizyczne – od 10 tys. rubli do 100 tys. rubli (156 USD-1566 USD) bądź areszt do 15 dni.
Od 2012 roku w Rosji obowiązuje ustawa o organizacjach pozarządowych „pełniących funkcje zagranicznego agenta”. Za takie uznawane są organizacje uczestniczące w życiu politycznym i otrzymujące dofinansowanie z zagranicy. Od 2017 roku obowiązuje analogiczna ustawa pozwalająca nadawać status „zagranicznego agenta” mediom i za takich „agentów” uznano już rozgłośnie Głos Ameryki i Radio Swoboda, finansowane z funduszy USA i przeznaczone dla odbiorców rosyjskojęzycznych.
Prezydent Władimir Putin 2 grudnia 2019 roku podpisał kolejną ustawę, która pozwala uznać za „zagranicznych agentów” osoby fizyczne współpracujące z mediami uznanymi za „agentów” bądź rozpowszechniające ich materiały.
Organizacje obrony praw człowieka uznały to za „kolejny krok na drodze ograniczania wolnych i niezależnych mediów w Rosji” i ostrzegają przed ustawą jako „potężnym instrumentem”, który może zostać wykorzystany, by „uciszyć głosy opozycyjne”.
ba za interfax/wilnoteka.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!