Powstałe w ubiegłym roku w Warszawie Stowarzyszenie „Res Carpathica” rozpoczęło realizację projektu obejmującego badania etosu regionu, jego historii i udostępnienia turystycznego.
Pierwsze projektowe spotkania badaczy polskich i ukraińskich z udziałem przedstawicieli wspólnoty polskiej na Ukrainie odbyły się 1 i 2 czerwca br. w Stanisławowie (Iwano-Frankowsku) i Rafajłowej (Bystryci). Poświęcono je upamiętnieniu 80. rocznicy pierwszego wydania w 1936 r. w Warszawie „Prawdy starowieku” – pierwszej części cyklu „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza (1888–1971), piewcy Huculszczyzny. Współorganizatorami konferencji „Spotkania na Pokuciu – Warsztaty Rafajłowskie 2017” ze strony polskiej były: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Instytut Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, ze strony ukraińskiej natomiast – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku oraz Silśka Rada w Bystryci. Patronat honorowy sprawował Konsulat Generalny RP we Lwowie, zaś naukowy – Instytut Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Patronami medialnymi były redakcje „Kuriera Galicyjskiego” i „Buntu Młodych Duchem”. (WIĘCEJ)
Kresy24.pl/Kurier Galicyjski
1 komentarz
pit
19 czerwca 2017 o 22:45Według Ukraińców z prawego sektora nie istniała taka narodowość jak Rusini, kwestionują Łemków, Bojków, nawet Hucułów – to wszystko Ukraińcy. Również Kraków – wg deputowanego obwodu lwowskiego Rostysława Nowożenieca to staroukraiński gród, który w 999 roku pod naciskiem Niemców dostał się pod polską okupację.O Lublinie, Rzeszowie mówią: to nasze miasta. Chore, czy celowe. Tak więc dyskusja na temat – poniekąd bardzo interesujący, etosu Karpat chyba mija się z celem.