Ministerstwo Energetyki Ukrainy wystąpiło z propozycją przejścia na Ukrainie z wyceny rynkowej na rynku gazu do wyceny według formuły „cena w hubach europejskich minus dostawa na Ukrainę”, a także ograniczenia marży dostawców gazu w celu obniżenia ostatecznej taryfy dla odbiorców. Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal po spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Energetyki, „Naftohazu Ukrainy”, Narodowej Komisja ds. Państwowej Regulacji w Sferze Energetyki i Usług Komunalnych, Operatorem GTS [systemu przesyłania gazu – red.] i przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, podczas którego opracowano dwa rozwiązania obniżające taryfy gazowe dla ludności.
„Pierwszym rozwiązaniem jest tworzenie taryf gazowych według formuły „cena w europejskich hubach „minus” transport gazu na Ukrainę, który proponuje Ministerstwo Energetyki. Dodatkowo proponuje się czasowe ograniczenie marży dla dostawców gazu. Oczekiwany rezultat: znaczna redukcja ceł i ograniczenie prób spekulantów uzyskania super-zysków w kontekście tworzenia nowych europejskich przepisów” – napisał Szmyhal na swoim Telegramie.
Poinformował też, że drugim rozwiązaniem, które zaproponował Naftohaz, jest zwiększenie konkurencji na rynku poprzez obligatoryjne publikowanie przez wszystkie przedsiębiorstwa gazownicze rocznej taryfy gazowej, tak jak robi to już Naftohaz. Zaproponowano też, aby przedsiębiorstwa dostarczające gaz zaczęły aktywnie konkurować o bazę odbiorców, co doprowadzi do obniżenia taryf w drodze otwartego przetargu. Dzięki temu zwiększy się konkurencja, a co za tym idzie spadną ceny dla odbiorców.
Według relacji Szmyhala, podczas spotkania uzgodniony został mechanizm obniżający cenę transportu gazu.
„Narodowa Komisja ds. Państwowej Regulacji w Sferze Energetyki i Usług Komunalnych w trybie pilnym rozpoczyna dokładną kontrolę wszystkich dostawców gazu, którzy mają dziś najwyższe taryfy za tę usługę” – zauważył.
„Jednocześnie ważną polityką naszego rządu pozostaje wspieranie najbardziej wrażliwych grup ludności. Obecnie na Ukrainie 3,1 mln gospodarstw domowych otrzymuje dopłaty do rachunków za media. Średnia wysokość opłat np. za listopad 2020 r. wyniosła 1,6 tys. hrywien… I jest to uczciwa polityka państwa, która będzie kontynuowana wraz ze wzrostem wynagrodzeń i programem odbudowy gospodarki” – zapewnił.
Opr. TB, https://t.me/Denys_Smyhal/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!