Na stronie internetowej i profilach prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović pojawił się klip przedstawiający ideę Trójmorza od strony gospodarczej.
W klipie zamieszczono dużo liczb odnoszących się do tego, ile wspólnych środkowoeuropejskich projektów można zrealizować, ile wynieść mogą inwestycje i w jakich dziedzinach można nawiązać współpracę. Pokazano też fragmenty wypowiedzi prezydent Chorwacji i prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Materiał opisany jest w języku angielskim, więc promujący ideę Trójmorza również na Zachodzie, z pojednawczym przesłaniem, że idea ta nie jest skierowana przeciwko komukolwiek.
MaH, predsjednica.hr
3 komentarzy
SyøTroll
10 lipca 2017 o 08:18Dopóki idea „trójmorza” faktycznie nie będzie wymierzona w Europę Zachodnią i FR, ma szansę powodzenia, o ile nie będziemy nadmiernie aktywni jako Polska, w narzucaniu naszej dominacji i naszej optyki w polityce międzynarodowej (czego głównie się obawiam).
Maur
10 lipca 2017 o 13:35Clip fajny.
Idea pociagająca.
Jakie są jej sanse? Tu jest najwiekszy problem.
Warto by np. Lietuva wzięła lekcje z historii Jugosławii.
Bo mam wrażenie, że robi to samo co za Miloszewicza. Łotwa z Estonią ma swoje problemy etniczne i one zawsze mogą stać się barierą.
Na razie projekt w sferze marzeń.
Trump powiedział dużo światu i Polakom. Lecz to tylko dla poprawienia samopoczucia gospodarzy. Poparł werbalnie projekt ABC bo na razie nic go to nie kosztuje. Na razie wypełnił jedynie rolę komiwojażera próbującego coś sprzedać. I cos tam sprzedał. We wszystkich stolicach ABC raczej tak to zostało odczytane.
Jak usłysze info, że USA sfinansuje i wykona gazociąg ABC ze Świnoujścia i Krk i połączy z secią gazociągów w pozostałych krajach – to dopiero wówczas uwierzę w szansę na realizację tego projektu.
Bo nie łudźmy się, że Rosja pozostanie bierna. Wystarczy, że obniżą ceny gazu dla Czech i Słowacji do poziomu znacznie niższego niż mają obecnie wszyscy jej sąsiedzi z kontraktem na najbliższe 30 lat – i projekt ABC ląduje w koszu.
Tu USA musi przejąć na siebie rolę koordynatora i wykorzystać posiadane narzędzia.
Dr_Ojdyry
10 lipca 2017 o 14:58Super, niech Rosja obniży cenę gazu, będziemy mieć wtedy lepszą batnę negocjacyjną. Czyli w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzimy na kosztach. I od początku o to w tym chodziło. Paradoks polega na tym, że to sami Rosjanie sfinansowali nam budowę Gazoportu a teraz oni nam finansują budowę infrastruktury. Jak to możliwe? Pojawienie się Gazoportu wywołało spadek ceny surowca i ten spadek ceny razy wolumen to nasze oszczędności, za które zrobiliśmy dywersyfikację.