W miejscowości Łymany w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy raszyści ostrzelali dziennikarzy z portugalskiej telewizji państwowej RTP.
Informację przekazał Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy oraz agencja Ukrainform.
Na szczęście żaden dziennikarz nie odniósł obrażeń.
Szefem ekipy jest doświadczony portugalski korespondent wojenny Antonio Mateus. Jak podał ukraiński dziennikarz Andrij Kowałenko współpracujący z RTP, ekipa do końca zachowała profesjonalizm – po tym jak trafiła pod ostrzał, jej członkowie uciekając filmowali.
Na Ukrainie wszczęto do tej pory 46 postępowań w związku z przestępstwami popełnionymi przez raszystów wobec dziennikarzy. Od 24 lutego, czyli początku rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej zbrodniczej inwazji na Ukrainę, zginęło 32 przedstawicieli mediów.
Wśród zabitych podczas wojny dziennikarzy są dziennikarze ukraińscy i zagraniczni. Pod koniec maja w wyniku rosyjskiego ostrzału zginął francuski reporter Frederic Leclerc-Imhoff, pracownik stacji informacyjnej BFM TV. W kwietniu w ataku rakietowym na dom mieszkalny zginęła ukraińska reporterka Radia Swoboda Wira Hyrycz. 24 marca rakieta zabiła w Kijowie rosyjską dziennikarkę mediów niezależnych Oksanę Baulinę.
Na wyzwolonych terenach koło Kijowa znaleziono też ciało ukraińskiego fotografa i filmowca Maksa Lewina. Według najnowszych ustaleń, przed śmiercią był torturowany.
Raszyści zabili tez między innymi litewskiego dokumentalistę Mantusa Kvedaraviciusa, który filmował zbrodnicze oblężenie i niszczenie Mariupola.
W Mariupolu zginął litewski reżyser. Pokazywał światu oblężone miasto
Na ostatnim festiwalu filmowym w Cannes pokazano pośmiertnie jego film „Mariupolis 2” ukończony przez jego narzeczoną Hannę Biłoborową.
Portugalia to jeden z krajów UE najbardziej wspierających wojskowo, humanitarnie i politycznie Ukrainę. Według niedawnych sondaży, Portugalczycy należą też do narodów.
Według opublikowanego pod koniec maja międzynarodowego sondażu zleconego przez stowarzyszenie Alliance for Democracies najbardziej negatywny stosunek do Rosji Putina mają Polacy (87 proc.), Ukraińcy (80 proc.) i Portugalczycy (79 proc.). Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu są Włochy (65 proc.), Szwecja (77 proc.), USA (62 proc.), Niemcy (62 proc.).
Dla porównania – najbardziej pozytywny stosunek do Rosji stwierdzono w Indiach (36 proc. pozytywnych opinii), Indonezji (14 proc.), Arabii Saudyjskiej (11 proc.), Algierii (29 proc.), Maroko (4 proc.) i Egipcie (7 proc.)
Oprac. MaH, niezalezna.pl, thaguardian.com, festival-cannes.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!