Dzisiaj odbyło się drugie spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Ukrainy w trybie on-line (od miejsca pierwszego spotkania tego gremium w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech nazwane „Ramstein-2”). O wynikach poinformował sekretarz Departamentu Obrony USA Lloyd Austin.
W naradzie wzięli udział przedstawiciele 44 krajów, w tym NATO i Unii Europejskiej, a także ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, oraz po raz pierwszy ministrowie obrony Austrii, Bośni, Kolumbii i Kosowa.
Według Austina Dania wzmocni Siły Zbrojne Ukrainy pociskami przeciwokrętowymi Harpoon i wyrzutniami naziemnymi do ich odpalania.
„Jestem szczególnie wdzięczny Danii, która ogłosiła dziś przekazanie wyrzutni Harpoon i pocisków, aby pomóc Ukrainie w obronie jej wybrzeża” – powiedział.
Również Czechy zgodziły się na wysłanie „znacznego wsparcia” Ukrainie, w tym śmigłowców bojowych, czołgów i systemów rakietowych.
„Chcę również podziękować Republice Czeskiej za jej wkład, w tym helikoptery szturmowe, czołgi i systemy rakietowe” – powiedział Austin.
Szef Pentagonu zaznaczył, że 20 krajów również ogłosiło nowe pakiety pomocy, wiele krajów dostarczy niezbędną broń artyleryjską, czołgi i inne pojazdy opancerzone.
Inne kraje zaproponowały szkolenie ukraińskich sił zbrojnych i modernizację systemów wojskowych.
Kilka krajów ogłosiło transfer krytycznie potrzebnych systemów artyleryjskich i amunicji, w tym Włochy, Grecja, Norwegia i Polska.
„Chcę również zwrócić uwagę na wiodącą rolę Wielkiej Brytanii, która pomaga koordynować pomoc wojskową, oraz ogromną ilość brytyjskiej pomocy wojskowej, która nadal napływa na Ukrainę” – dodał szef Pentagonu.
Austin osobiście będzie przewodniczył trzeciemu spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Ukrainy w Brukseli 15 czerwca przy okazji spotkania ministrów obrony NATO.
Przypomnijmy, 26 kwietnia w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech odbyło się pierwsze spotkanie ministrów obrony prawie 40 państw, podczas którego powołana została kolektywna grupa wsparcia dla Ukrainy, której celem jest zaspokojenie potrzeb obronnych Ukrainy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał uczestników spotkania internetowego Rammstein-2, aby nie bali się podjąć decyzji o przekazaniu Ukrainie broni rakietowej.
Opr. TB, https://www.pbs.org/
1 komentarz
Ziew
17 marca 2024 o 16:32Grupa Ramstein zobowiązała się przekazać Ukrainie myśliwce F-16 i miało się to stać w lutym br. To ja się pytam gdzie są te samoloty?