W piątek, 23 lutego, w związku z upływem dwóch lat od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Rada Unii Europejskiej przyjęła 13. pakiet sankcji wymierzonych w Federację Rosyjską.
Rada postanowiła nałożyć środki ograniczające na dodatkowe 106 osób i 88 podmiotów odpowiedzialnych za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.
Rada dodała 27 nowych podmiotów do listy tych, które bezpośrednio wspierają rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy w wojnie przeciwko Ukrainie. Będą one podlegać zaostrzonym restrykcjom eksportowym dotyczącym towarów i technologii podwójnego zastosowania, a także towarów i technologii, które mogą przyczynić się do technologicznego wzmocnienia rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa.
Niektóre z tych podmiotów znajdują się w krajach trzecich (Indie, Sri Lanka, Chiny, Serbia, Kazachstan, Tajlandia i Turcja) i były zaangażowane w obchodzenie ograniczeń handlowych. Inne to rosyjskie podmioty zaangażowane w rozwój, produkcję i dostawy komponentów elektronicznych dla rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.
Ponadto piątkowa decyzja rozszerza listę produktów objętych ograniczeniami, służących do produkcji bezzałogowych statków powietrznych (UAV).
Wreszcie, Unia Europejska wprowadziła dalsze ograniczenia w eksporcie towarów, które przyczyniają się do zwiększenia rosyjskich zdolności przemysłowych, takich jak transformatory elektryczne.
Nowe listy sankcyjne dotyczą przede wszystkim sektora wojskowego i obronnego oraz powiązanych z nimi osób, w tym osób zaangażowanych w dostawy uzbrojenia z Korei Północnej do Rosji, a także członków wymiaru sprawiedliwości, lokalnych polityków i osób odpowiedzialnych za nielegalną deportację i wojskową reedukację ukraińskich dzieci.
W sumie unijne środki ograniczające mają obecnie zastosowanie do ponad 2 tys. osób i podmiotów.
Wskazane osoby i podmioty podlegają zamrożeniu aktywów, a obywatele i firmy z Unii Europejskiej nie mogą udostępniać im środków finansowych. Osoby fizyczne są dodatkowo objęte zakazem podróżowania, który uniemożliwia im wjazd lub tranzyt przez terytoria Unii Europejskiej.
„Pozostajemy zjednoczeni w naszej determinacji, aby zniszczyć rosyjską machinę wojenną i pomóc Ukrainie wygrać jej uzasadnioną walkę w obronie własnej oraz przywrócić jej niepodległość, integralność terytorialną i suwerenność”
– oświadczył Wysoki Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych Josep Borrell.
RES na podst.: consilium.europa.eu; polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!