Rada Unii Europejskiej oficjalnie uzgodniła otwarcie granic zewnętrznych od 1 lipca dla 19 krajów. Wśród nich nie ma Ukrainy. Szczegółowe informacje znalazły się w komunikacie na jej stronie internetowej.
„Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś zalecenie w sprawie stopniowego znoszenia tymczasowych ograniczeń w podróżach do UE, które nie wynikają z pilnych potrzeb” – czytamy w oświadczeniu. W Ograniczenia dotyczące podróży od 1 lipca zostały zniesione wobec Algierii, Australii, Kanady, Gruzji, Japonii, Czarnogóry, Maroka, Nowej Zelandii, Rwandy, Serbii, Korei Południowej, Tajlandii, Tunezji, Urugwaju i Chin. Jednocześnie w odniesieniu do Chin zniesienie ograniczeń nastąpi na zasadach wzajemności, jeżeli chińskie władze podejmą podobną decyzję wobec obywateli państw członkowskich UE.
Na teren Unii Europejskiej będą mogli również wjeżdżać obywatele Andory, Monako, San Marino i Watykanu, których traktuje się jako rezydentów UE. Lista krajów będzie weryfikowana i, w zależności od okoliczności, aktualizowana co dwa tygodnie. Kryteria określające kraje trzecie, wobec których należy znieść ograniczenia, uwzględniają sytuację epidemiologiczną i środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa, w szczególności dystans społeczny, a także czynniki ekonomiczne i społeczne. Wszystkie te kryteria są rozpatrywane łącznie. Jeśli chodzi o sytuację epidemiologiczną, kraje powinny spełniać następujące kryteria: liczba nowych przypadków COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni na 100 tys. osób powinna być zbliżona lub niższa niż odpowiednie średnie wskaźniki państw członkowskich UE na dzień 15 czerwca. Tendencja wykrywania nowych infekcji powinna być stabilna lub zmniejszać się w tym okresie w porównaniu do poprzednich 14 dni.
W wytycznych Rady Unii Europejskiej zostały określone również kategorie cudzoziemców, którzy będą mogli wjechać do UE od 1 lipca nie w celach turystycznych. Dotyczą one także obywateli Ukrainy.
Mowa o osobach, którym zostanie udzielone zezwolenie na wjazd z powodów nadzwyczajnych. Wśród nich są wysoko wykwalifikowani pracownicy, jeśli ich zatrudnienie jest ważne z ekonomicznego punktu widzenia, a pracy nie można opóźnić ani wykonać poza UE – pracownicy służby zdrowia, naukowcy pracujących w dziedzinie nauk medycznych, opiekunowie osób starszych, pracownicy sezonowi w rolnictwie, kierowcy, marynarze, dyplomaci, pracownicy organizacji międzynarodowych oraz osoby zaproszone przez organizacje międzynarodowe, których fizyczna obecność jest niezbędna do pracy tych organizacji, personelu wojskowy, pracownicy organizacji humanitarnych oraz funkcjonariusze ochrony policyjnej i dyplomatycznej.
Wjazd będzie również dozwolony dla osób, których krewni zamieszkują na terenie UE, a także uczniowie i studenci. Ponadto Rada Unii Europejskiej zaleciła zezwolenie na wjazd osobom wymagającym ochrony międzynarodowej lub z innych przyczyn humanitarnych. Dozwolony będzie również tranzyt przez terytorium UE.
Opr. TB, https://www.consilium.europa.eu/
fot. https://ru.slovoidilo.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!