Rada Najwyższa zezwoliła członkom ochotniczych formacji wspólnot terytorialnych na używanie broni myśliwskiej i osobistej w warunkach nadzwyczajnych.
Za przyjęciem ustawy „O zmianie niektórych ustaw Ukrainy dotyczących wyjaśnienia zadań i podstaw przygotowania i prowadzenia oporu narodowego” głosowało 278 deputowanych. Z powodu awarii systemu odbyły się dwa głosowania.
Ustawa stanowi, że członkowie ochotniczych formacji wspólnot terytorialnych mają prawo podczas wykonywania zadań obrony terytorialnej do używania osobistej broni myśliwskiej i strzeleckiej, oraz innych rodzajów broni i amunicji
Ustawa przewiduje również, że personel wojskowy, funkcjonariusze organów ścigania i inne osoby zaangażowane w organizację, przygotowanie, utrzymanie i wypełnianie zadań ruchu oporu, na czas trwania takich wydarzeń, podlegają dowódcy Sił Operacji Specjalnych Siły Zbrojnych Ukrainy. Jego decyzje są wiążące.
Zgodnie z ustawą, obywatele Ukrainy, zrzeszeni w ochotniczych formacjach wspólnot terytorialnych, uczestnicząc w przygotowaniu i realizacji zadań obrony terytorialnej, podlegają statutowi Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ustawa stanowi, że na potrzeby rekrutacji Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy i prowadzenia narodowego oporu obywatele Ukrainy, którzy nie osiągnęli wieku do pełnienia służby wojskowej lub zostaną uznani przez wojskowe komisje lekarskie za niezdolnych do służby wojskowej z powodu stanu zdrowia, w wyniku chorób, urazów odniesionych podczas pełnienia służby wojskowej, mogą być przyjęci do służby w rezerwie wojskowej Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacjach wojskowych.
Listę stanowisk, które mogą objąć takie osoby, ustala Ministerstwo Obrony i inne centralne organy wykonawcze odpowiedzialne za formacje wojskowe.
Zgodnie z prawem zaopatrzenie ochotniczych formacji Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy w inne rodzaje broni i amunicji dla nich odbywa się decyzją Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych.
Zaopatrzenie w towary, wykonywanie prac i usług na potrzeby ruchu oporu stanowi tajemnicę państwową i odbywa się zgodnie z procedurami określonymi w ustawie dla zamówień obronnych.
Ustawa wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu.
1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa „O podstawach narodowego oporu”, zgodnie z którą wiodącą rolę w organizowaniu i realizacji zadań obrony terytorialnej Ukrainy mają Wojska Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Opór narodowy to zaangażowanie całej ludności w przeciwdziałanie agresorowi, a także przygotowanie do takiego przeciwdziałania.
Rozmieszczenie systemu obrony terytorialnej na Ukrainie odbędzie się w trzech etapach.
Według ministra obrony Ołeksija Reznikowa na wyposażenie wszystkich miejsc rozmieszczenia sił obrony terytorialnej potrzeba ponad 2,7 mld hrywien.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://www.facebook.com/TerritorialDefenseForces/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!