W wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych skład Rady Najwyższej Ukrainy IX Kadencji zmienił się w ponad 80 procentach i będzie młodszy średnio o 7,4 lat, ponieważ o 26% zwiększyła się liczba deputowanych w wieku 21–45 lat. Takie obliczenia przeprowadziła Ogólnoukraińska organizacja społeczna „Sieć obywatelska OPORA”.
W Radzie Najwyższej obecnej kadencji znalazło się tylko 82 deputowanych, którzy byli w niej w poprzednich kadencjach, zaś 342 parlamentarzystów znalazło się w niej po raz pierwszy. Większość deputowanych, którzy posiadają już staż parlamentarny z poprzedniej kadencji, należy do partii „Europejska Solidarność”, „Platforma opozycyjna – Za Życie” (po 17 deputowanych) i „Batkiwszczyna” (16 parlamentarzystów). Kolejnych 32 deputowanych zostało wybranych ponownie w okręgach jednomandatowych. Deputowani z partii „Sługa ludu” i „Gołos” zasiądą w parlamencie po raz pierwszy.
W nowej kadencji Rady Najwyższej znalazło się również więcej kobiet. W porównaniu z poprzednią kadencją, w obecnej pracę rozpocznie o 39 posłanek więcej (w sumie 88, co oznacza wzrost o 8,8%). Większość posłanek dostała się do parlamentu z list partii „Sługa ludu” (56), zaś z list partii „Gołos” i „Europejska Solidarność” po 9 posłanek, a z partii „Platforma opozycyjna – Za Życie” i „Batkiwszczyna” po 5 parlamentarzystek. W ujęciu procentowym najwięcej posłanek znajduje się w partii „Gołos” (45%).
Biorąc pod uwagę wiek parlamentarzystów, w Radzie Najwyższej obecnej kadencji 17 deputowanych jest w wieku 21-30 lat, 121 – w wieku 31-45 lat, a 58 – w wieku od 46 do 60 lat. Trzech deputowanych przekroczyło 60 lat. Najmłodszym z nich jest Swiatosław Jurasz z partii „Sługa ludu” – 23 lata, najstarszym Jurij Ioffe z „Platformy Opozycyjnej – Za Życie”, który liczy 78 lat. 41 lat to średni wiek deputowanego w obecnym parlamencie. Pod tym względem, średni wiek deputowanych w Radzie Najwyższej zmniejszył się o 7,4 lat w porównaniu z poprzednia kadencją.
411 deputowanych ma wykształcenie wyższe, dziewięciu – średnie techniczne, czterech – średnie ogólne. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, większość nowo wybranych posłów mieszka w Kijowie (182 osoby), na drugim miejscu jest obwód kijowski (26 osób), na trzecim – obwód charkowski (24 osoby). Najmniej spośród wszystkich nowo wybranych posłów mieszka w obwodzie ługańskim (3 osoby) i w Autonomicznej Republice Krymu (1 osoba).
Opr. TB, https://www.oporaua.org/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!