Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o przedłużeniu o pół roku sankcji wobec Rosji za działania mające na celu destabilizację Ukrainy. Poinformowano o tym na stronie internetowej Rady Europejskiej.
„Rada UE podjęła dziś decyzję o przedłużeniu o sześć miesięcy, do 31 stycznia 2023 r., środków ograniczających wobec niektórych sektorów gospodarki Federacji Rosyjskiej” – czytamy w komunikacie prasowym.
Należy zauważyć, że sankcje te obejmują obecnie szeroki zakres środków sektorowych, w tym ograniczenia dotyczące finansów, energii, technologii i towarów podwójnego zastosowania, przemysłu, transportu i towarów luksusowych.
Przypomnijmy, po raz pierwszy sektorowe sankcje gospodarcze wobec Rosji zostały wprowadzone przez Unię Europejską 31 lipca 2014 r. w odpowiedzi na działania Federacji Rosyjskiej mające na celu destabilizację sytuacji na Ukrainie. Zostały wzmocnione we wrześniu 2014 i marcu 2015 roku.
Środki te obejmują m.in. ograniczenie dostępu rosyjskich banków i firm do rynków kapitałowych UE, zakaz pomocy finansowej dla rosyjskich instytucji finansowych. Sankcje zakazują również bezpośredniego i pośredniego importu, eksportu lub transferu wszelkich materiałów obronnych oraz ustanawiają zakaz dostarczania do Rosji towarów podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystane do celów wojskowych. Sankcje ograniczają również dostęp Rosji do niektórych wrażliwych technologii, które mogą być wykorzystane w sektorze energetycznym, w szczególności w poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej.
Poza sankcjami gospodarczymi UE stosuje inne środki ograniczające wobec Rosji, w szczególności w odpowiedzi na próbę aneksji Krymu i Sewastopola, a także za celową destabilizację Ukrainy, co obejmuje środki dyplomatyczne, sankcje indywidualne, w tym zakaz podróżowania i zamrożenie kont, a także ukierunkowane środki gospodarcze stosowane wobec podmiotów gospodarczych na Krymie i Sewastopolu.
20 lipca unijni ambasadorowie zatwierdzili siódmy pakiet sankcji wobec Rosji, który obejmuje zakaz importu złota z Federacji Rosyjskiej oraz zamrożenie aktywów Sbierbanku.
Przewiduje również umieszczenie na liście sankcyjnej ponad 50 osób fizycznych i prawnych.
21 lipca Rada Unii Europejskiej zatwierdziła siódmy pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.
Opr. TB, https://www.eeas.europa.eu/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!