Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przybył do Mińska na posiedzenie Rady Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Podczas spotkania planowane jest omówienie kluczowych zagadnień współpracy w ramach Organizacji, a także bieżące problemy międzynarodowe i regionalne, czytamy w lakonicznym komunikacie agencji Interfax.
Przed posiedzeniem Rady Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Władimir Putin chwilę rozmawiał z prezydentami Białorusi Aleksandrem Łukaszenką i Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Wcześniej odbyła się powitalna ceremonia na schodach Pałacu Niepodległości w Mińsku.
Oprócz Putina Rosję reprezentuje na szczycie minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, minister obrony Siergiej Szojgu i szef Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.
Kilka dni temu prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z sekretarzem generalnym Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym Jurijem Chaczaturowem, który stanął na czele OUBZ 14 kwietnia bieżącego roku. Politycy omówili szereg kwestii, w tym szczyt w Mińsku.
30 listopada w Mińsku pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja odbyło się wspólne posiedzenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych, Rady Ministrów obrony, Komitetu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, zwanej „azjatyckim NATO”, pisze Tut.by.
Jak donosi służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, porządek obrad przewidywał omówienie kwestii dotyczących dalszego rozwoju międzynarodowego i regionalnego bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, zwalczania nowych wyzwań i zagrożeń w sferze bezpieczeństwa informacyjnego i nielegalnej migracji.
Władimir Makiej powiedział, że Białoruś jest zadowolona z realizacji priorytetów, które strona białoruska postawiła sobie za cel podczas przewodnictwa Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w roku 2017.
Zatwierdzony został projekt oświadczenia liderów OUBZ w sprawie sytuacji w Syrii.
Ponadto, po posiedzeniu omawiano i zgodzono się co do planu wdrażania Strategii Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ do 2025 roku. Uczestnicy zatwierdzili godło i flagę Organizacji a także budżetu na 2018 rok.
Traktat o bezpieczeństwie zbiorowym został podpisany w Taszkiencie 15 maja 1992 r., a porozumienie w sprawie utworzenia OUBZ 7 października 2002 r. Dziś skład oganizacji wchodzi Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan. Zbiorowe siły szybkiego reagowania OUBZ posiadają ponad 22 tys. wojskowych, a kolejne 3,5 tysiąca stanowi część sił pokojowych.
Kresy24.pl/AB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!