Na tle obowiązującego embarga na rosyjską ropę Rosja planuje stworzyć i uruchomić mechanizm zakazujący rosyjskim koncernom handlu ropą z krajami w ramach pułapu cenowego. Według rosyjskiego wicepremiera Aleksandra Nowaka Rosja planuje wprowadzić zakaz sprzedaży ropy przez rosyjskie koncerny w ramach cen maksymalnych do końca 2022 roku, czyli w ciągu kilku najbliższych tygodni – informuje TASS.
„Tak, jestem pewien, że tak, zrobimy to. Teraz dyskutujemy, finalizujemy decyzję, rozmawiamy o tym z firmami” – powiedział.
Przypomnijmy, pod koniec maja br. przywódcy państw UE zgodzili się na wprowadzenie zakazu eksportu rosyjskiej ropy.
3 grudnia Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o ustaleniu maksymalnej ceny ropy eksportowanej z Rosji na poziomie 60 dolarów za baryłkę.
5 grudnia weszły w życie unijne sankcje naftowe wobec Rosji.
Cena maksymalna oznacza, że od 5 grudnia 27 krajów UE, Wielka Brytania, USA, Kanada, Japonia i Australia będą świadczyć usługi związane z rosyjską ropą dostarczaną tankowcami tylko wtedy, gdy zostanie ona zakupiona po ustalonej cenie maksymalnej lub niższej.
Od 5 lutego 2023 r. zabroniony będzie również zakup rosyjskich produktów naftowych.
Komentując decyzję o ograniczeniu ceny rosyjskiej ropy do 60 dolarów za baryłkę, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że jest to stanowisko niewystarczające.
Opr. TB, https://tass.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!