Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Putin zwykle nie występuje na tym forum. Z powodu zagrożenia koronawirusem sesja odbyła się zdalnie. Putin wezwał do uwolnienia handlu międzynarodowego od, jak się wyraził, „nielegalnych sankcji”. Zaoferował też pracownikom ONZ rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi.
Putin zaproponował wprowadzenie w handlu światowym dla towarów pierwszej potrzeby tzw. zielonych korytarzy „wolnych od wojen handlowych i sankcji”. Wśród takich towarów powinny się znaleźć – jego zdaniem – lekarstwa i środki ochrony, przeznaczone do walki z pandemią koronawirusa.
-Ogółem, oczyszczenie, uwolnienie handlu międzynarodowego od barier, zakazów, ograniczeń, nielegalnych sankcji, mogłoby stać się dobrą pomocą w odbudowaniu globalnego wzrostu i zmniejszeniu bezrobocia – powiedział.
Zadeklarował, że Rosja jest gotowa przekazać bezpłatnie swoją szczepionkę na koronawirusa Sputnik V „do dobrowolnego szczepienia pracowników organizacji i jej agend” i zaproponował przeprowadzenie konferencji w formacie online z udziałem państw zainteresowanych współpracą w tworzeniu szczepionek przeciwko koronawirusowi.
Poruszył też temat kontroli zbrojeń zapewniając, że za pierwszorzędną kwestię uznaje przedłużenie porozumienia nowy START – układu rozbrojeniowego zawartego przed dekadą ze Stanami Zjednoczonymi. – Wygasa w lutym 2021 roku, już wkrótce. Prowadzimy rozmowy z partnerami amerykańskimi. Liczymy również na wzajemną powściągliwość w rozmieszczaniu nowych systemów rakietowych – powiedział Putin.
Prezydent Rosji ocenił, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna „uwzględniać pełniej interesy wszystkich krajów”, ale przy tym powinna nadal być „ogniwem systemu globalnego zarządzania”.
Skrytykował także „zapominanie lekcji historii” i „upolitycznioną interpretację przyczyn, przebiegu i wyników II wojny światowej”.
Dr Łukasz Adamski: Putinizm i II wojna światowa. Mechanizm wyparcia
Tzw. nowy START wygasa w lutym 2021 roku. Jest to obecnie jedyny obowiązujący jeszcze między USA i Rosją układ rozbrojeniowy. Rosja zaproponowała jego przedłużenie, ale prezydent USA Donald Trump chce, aby był to układ trójstronny z udziałem Chin, czemu Rosja się sprzeciwia.
Oprac. MaH, bankier.pl
Ilustracja: Pixabay License
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!