Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał pakiet zapowiadanych zmian w różnych aktach prawnych, zgodnie z którymi na terytorium Rosji wprowadza się wyższość rosyjskiej konstytucji nad umowami międzynarodowymi i orzeczeniami organów międzynarodowych.
Kreml zapewnił jednocześnie, że wszelkie zobowiązania Federacji Rosyjskiej wynikające z umów międzynarodowych pozostają w mocy, a Moskwa pozostaje w pełni zaangażowana w przestrzeganie prawa międzynarodowego.
W sumie zmiany parlament wprowadził w aż w 115 ustawach oraz w różnych kodeksach.
Wprowadzenie zapisu dającego wyższość prawu rosyjskiemu nad umowami międzynarodowymi prezydent Putin zapowiedział na początku roku, potem zostały przyjęte przez parlament Rosji razem z innymi poprawkami do konstytucji i zatwierdzone w zorganizowanym i kontrolowanym przez władze powszechnym głosowaniu. , w czasie którego przyjęto też zapis, który umożliwi ubieganie się Putinowi o kolejną kadencję w 2024 r.
Zmiany przewidują m.in., że niedozwolone jest wykonywanie decyzji organów międzypaństwowych wydanych na podstawie traktatów międzynarodowych w sytuacji ich sprzeczności z konstytucją Federacji Rosyjskiej. Trybunał Konstytucyjny zyskuje uprawnienia do opiniowania możliwości wykonywania orzeczeń organów międzypaństwowych sprzecznych z ustawą zasadniczą, a także orzeczeń zagranicznych i międzynarodowych sądów, w tym arbitrażowych, jeżeli stoją one w sprzeczności z podstawami prawa i porządku Rosji.
Oprac. MaH, rp.pl
fot. kremlin.ru
3 komentarzy
hihi
9 grudnia 2020 o 09:30Czyli jak Rosja nie dotrzyma umowy np dostawy gazu i w efekcie bedzie musiala zaplacic kare to powie ze to nie zgodne z konstytucja i nie zaplaci nic. Stad w trybie natychmiastowym powinny byc anulowane wszelkie umowy z Rosja bo ich zobowiazanie przestaly miec moc prawna.
qumaty
9 grudnia 2020 o 12:21w tym momencie w zasadzie Rosję można wypisać z wszelkich organizacji miedzynarodowych. Coś nie będzie pasować to zasłonią się własną konstytucjąi pokażą faka. I ok ale wszystko działa w dwie strony. Na terenie Rosji ta nadrzędność rosyjskiego prawa to nie problem, choć też że teren dowolnej ambasady jest eksterytorialny, to zapis prawa międzynarodowego a nie lokalnego. To teraz mogą wejść do każdej ambasady? Bo u nich nic tego nie zabrania? Jak rosyjski okręt wpłynie na wody terytorialne jakiegos kraju i go zatopią, to też będą się bronić że ich prawo tego nie zabrania? Mam przeczucie że tradycyjnie więcej z tego biedy niż pożytku będą mieli.
Jaro
9 grudnia 2020 o 13:27Kiedy Polska weźmie przykład z Rosji i wybije się na niezależność względem korporacji i przestanie przestrzegać wymuszonych na nas praw między narodowych?