Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że po wprowadzeniu poprawek do konstytucji rosyjski prezydent będzie miał „rzeczywistymi pełnomocnictwami”. Poinformował o tym podczas spotkania z członkami grupy roboczej w sprawie przygotowania propozycji zmian do Konstytucji Federacji Rosyjskiej. Planuje się, że zmiany w konstytucji, ze ograniczonymi uprawnieniami głowy państwa, wejdą w życie po wygaśnięciu kadencji Putina jako prezydenta Federacji Rosyjskiej w 2024 r.
„Jestem pewien, że wielu z obecnych tutaj zgodzi się, a obywatele Rosji – o czym jestem przekonany – zgodzą się w przeważającej większości, że Rosja powinna pozostać jednocześnie republiką prezydencką, a prezydent powinien zachować poważne uprawnienia związane z możliwym odwołaniem ze stanowiska tych, którzy naruszają prawo, tych, którzy nieuczciwie wykonują swoje obowiązki oraz w związku z utratą zaufania” – powiedział.
Według niego to imperatyw, w przeciwnym razie Federacja Rosyjska zamieni się w republikę parlamentarną. „Przy złożonej organizacji naszego państwa, z wielowyznaniowością i wielonarodowością, z ogromnym terytorium moim zdaniem byłby to dziś bardzo poważny test dla Rosji. Nie wiadomo, jakby się zakończył” – dodał.
Putin uważa, że proponowane przez niego poprawki nie wpływają na fundamentalne podstawy Konstytucji. W nowej procedurze proponuje się mianowanie premiera, jego zastępców i ministrów przez Dumę Państwową. „Rosja, pozostając republiką prezydencką, staje się jednak bardziej otwarta. Znaczenie parlamentu rośnie, a współpraca parlamentu z rządem ulega wzmocnieniu” – dodał. „Wyobraźcie sobie: zostaje mianowany premier, prezydent zaś nie ma już prawa do odrzucenia tej kandydatury. I wtedy przewodniczący rządu nie idzie do prezydenta ze swoimi propozycjami, ale idzie do parlamentu, a parlament faktycznie w ostatecznej formie zatwierdza wicepremiera i ministrów federalnych. Prezydent w tym przypadku nie ma prawa ich odrzucić. Oczywiście odpowiedzialność spoczywa na parlamencie, rządzie i ich wzajemnych relacjach” – powiedział.
Putin wspomniał też o swojej wizji nowego organu – Rady Państwa, nie określił jednak jej pełnomocnictw. „Mamy wyższą izbę Zgromadzenia Federalnego, zawsze tak było, a dziś jest to izba regionów i tutaj również musimy działać bardzo ostrożnie. Nie można stworzyć drugiej izby regionów, to delikatne przedsięwzięcie. Musimy poważnie zastanowić się, w jakim charakterze umieścimy w prawie Radę Państwa i jej prerogatywy” – ostrzegł.
Przypomnijmy, 15 stycznia br. Putin, podczas corocznego orędzia w Zgromadzeniu Federalnym, zaproponował poprawki do Konstytucji Federacji Rosyjskiej m.in. ustalenie statusu i roli Rady Państwa w rosyjskiej konstytucji, uznania priorytetu Konstytucji Federacji Rosyjskiej nad traktatami międzynarodowymi, wzmocnienia relacji między władzami państwowymi a municypalnymi, udzielenia Dumie Państwowej prawa do zatwierdzenia premiera, a także po jego uprawomocnieniu wszystkim jego zastępcom i ministrom federalnym.
Zaproponował też zmianę w sprawie obowiązkowego przestrzegania kryteriów (obywatelstwa i długości pobytu) przez członków rządu, parlamentu i głów podmiotów federacji oraz w sprawie zaostrzenia wymagań wobec prezydenta. Według niego zmiany w Konstytucji Rosji zostaną poddane pod głosowanie w – zapewne – ogólnokrajowym referendum. W 2024 r. Putin kończy swoją kolejną kadencję i zgodnie z Konstytucją Federacji Rosyjskiej nie może się on ubiegać już o urząd głowy państwa rosyjskiego.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://donpress.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!