Władimir Putin w orędziu do obu izb parlamentu wskazał m.in. „zasady, którymi powinny się kierować inne kraje podczas kontaktów z Rosją”.
Jak powiedział, „Rosja była, jest i będzie suwerennym, niepodległym państwem, i dla wszystkich powinno być to jasne. Niektóre kraje mogą określać się państwami, nawet w przypadku braku rzeczywistej suwerenności, ale nie Rosja”, oświadczył prezydent..
Według Putina, „budowanie relacji z Moskwą polega na rozwiązywaniu nawet najtrudniejszych problemów – wspólnie, a nie próbie dyktowania warunków”.
Putin podkreślił, że priorytety rosyjskiej polityki zagranicznej są całkowicie otwarte: to budowanie zaufania, walka ze wspólnym dla całego świata zagrożeniami, rozszerzenie współpracy w gospodarce, handlu, edukacji, kulturze, nauce i technologiach, usuwanie barier w komunikacji między ludźmi.
Jak pisaliśmy, oprócz kwestii społeczno-gospodarczych poruszył też m.in. temat relacji z UE i USA.
Orędzie Putina w parlamencie. Obiecał, że będzie coraz lepiej
„Jeśli Stany Zjednoczone rozmieszczą pociski rakietowe w Europie, to Rosja rozlokuje broń, która może być użyta nie tylko wobec terytoriów, z których pochodzić będzie zagrożenie, ale i wobec tych państw, w których znajdują się ośrodki decyzyjne – powiedział prezydent Rosji w orędziu do obu izb parlamentu wygłoszonym 20 lutego.
Władimir Putin oświadczył, że jego kraj nie zamierza jako jako pierwszy rozmieszczać w Europie rakiet pośredniego i średniego zasięgu. Jeśli jednak taki krok wykonają Stany Zjednoczone, stworzy to dla Rosji poważne zagrożenie, a Moskwa będzie zmuszona podjąć analogiczne kroki w odpowiedzi.
Zapewnił, że Rosja zrealizuje zapowiedziane kroki odwetowe niezwłocznie po tym, jak zagrożenie wobec niej stanie się realne.
Rosyjski prezydent oskarżył USA o zlekceważenie zapisów układu INF poprzez rozmieszczenie w Polsce i Rumunii wyrzutni amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
Jak powiedział, Rosja „nie chce zaostrzenia sytuacji międzynarodowej”;
„Amerykańscy partnerzy dążą do zdobycia całkowitej przewagi militarnej przy pomocy globalnej tarczy antyrakietowej. Trzeba porzucić te mrzonki. Nasza odpowiedź będzie skuteczna”, powiedział.
Prezydent FR chwalił się utworzeniem nowego uzbrojenia, pozytywnie zakończonymi testami hipersonicznych rakiet „nieograniczonego zasięgu”, zdolnymi przenosić głowice jądrowe. Mówił też o trwających obecnie próbach hipersonicznej rakiety „Cyrkon” z zasięgiem do 1000 kilometrów, którymi Rosja chce wyposażyć już istniejące oraz nowe łodzie podwodne.
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!