Rosyjski dyktator Putin ma więcej niż jeden bunkier, stąd jego przydomek „Bunkrowy”. Sprawę przedstawił na antenie ogólnoukraińskiego kanału telewizyjnego rzecznik prasowy Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) Andrij Jusow.
„Bunkry Putina. Tak, informacje na ten temat są znane i stale aktualizowane” – zauważył. Jednocześnie nie chciał podać liczby bunkrów, z których korzysta rosyjski dyktator.
„Nie ujawnimy tego. Ale jasne jest, że jednym ze przydomków rosyjskiego dyktatora jest „Bunkrowy”. Oznacza to, że kocha te sprawy, tak jak hrabia Dracula ukrywa się w tych głębokich lochach” – powiedział Jusow.
Odpowiadając na pytanie, czy wpuszcza swoich sobowtórów do tych bunkrów, przedstawiciel GUR zauważył, że tak się nie dzieje. „Nie, wypuszcza swoich sobowtórów do innych lokalizacji, gdzie nie jest tak bezpiecznie” – wyjaśnił.
Przypomnijmy, w 2023 roku „The Business Insider” opublikował informację o bunkrze Putina w pobliżu Gelendżyka w Kraju Krasnodarskim. To wart miliardy dolarów kompleks o powierzchni 190 tys. m kw., położony na klifie z widokiem na Morze Czarne.
W publikacji zauważono, że pomimo całego tego królewskiego luksusu i obrony zamku, budowniczowie pałacu zaniedbali jeden istotny szczegół. Nie utajnili planów dwóch skomplikowanych tuneli biegnących pod zespołem pałacowym – planów, o zdobycie których każda agencja wywiadowcza walczyłaby zawzięcie. Zostały one opublikowane publicznie w rosyjskiej sieci internetowej. Metro Style, rosyjski wykonawca, który obecnie nie istnieje, zamieścił plany na swojej stronie internetowej na początku 2010 roku. Można je było oglądać online już w 2016 roku.
Podziemny kompleks pod pałacem Putina składa się z dwóch oddzielnych tuneli połączonych windą zjeżdżającą 50 metrów pod ziemię. Plany architektoniczne pokazują, że grube betonowe tunele są wyposażone w wystarczającą ilość świeżej wody, wentylacji i rozbudowanej sieci energetycznej, aby zapewnić mieszkańcom VIP przestrzeń przez kilka dni lub tygodni.
Dziennikarze sugerowali także, że tunele są w stanie wytrzymać bomby i ataki chemiczne. W szczególności rysunki przedstawiają sześć oddzielnych szybów wentylacyjnych dopływu powietrza. Obok kompleksu tuneli znajduje się droga, która prawdopodobnie mogłaby służyć do transportu zaopatrzenia.
Opr. TB, UNIAN
1 komentarz
cyrus
23 maja 2024 o 16:31Typowy Szczur kanałowy ha ha.