Białoruś jest najważniejszym partnerem strategicznym Rosji i najbliższym sojusznikiem, powiedział Władimir Putin na powitanie Aleksandra Łukaszenki, który przybył 13 lutego do Soczi na trzydniowa rundę rozmów. Aż do piątkowego wieczoru rozmowy prezydentów będą poświęcone wyłącznie stosunkom dwustronnym Rosji i Białorusi.
Jak zapowiadał kilka dni temu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, Łukaszenka i Putin mają ocenić efektywność pracy międzyrządowej grupy dwustronnej ds. integracji, którą powołano podczas poprzednich spotkań na Kremlu, w grudniu 2018 roku.
„Nasza współpraca w dziedzinie stosunków międzynarodowych, sytuacji w regionie, jest dla nas bardzo ważna. Białoruś jest dla nas ważnym partnerem i strategicznym sojusznikiem. Dlatego zależy mi, żebyśmy „zsynchronizowali zegarki” w tym zakresie z Prezydentem Białorusi. W tych sprawach, oraz w kwestii integracji na obszarze postsowieckim”, — powiedział rosyjski przywódca.
Władimir Putin podkreślił, że będą mieli okazję omówić to wszystko z Aleksandrem Łukaszenką w nieformalnej atmosferze.
„Będziemy mieli okazję spotkać się dzisiaj, będziemy rozmawiać i jutro, i pojutrze. Mamy obszerny program i dziś, i na te nadchodzące dwa dni”, — powiedział.
Prezydent Rosji stwierdził, że białorusko-rosyjskie relacje rozwijają się a nawet są coraz bardziej „okrzepłe”. Rosja pozostaje największym handlowo-gospodarczym partnerem Białorusi. Rozwijają się i stosunki finansowe”, mówił przywódca Kremla.
Przypomniał, że w ostatnich latach FR udzieliła białoruskiej stronie dużą ilość kredytów, w tym z linii Еuroazjatyckiej Unii Gospodarczej.
„W tym samym kontekście chciałbym zwrócić uwagę, że Białoruś jest bardzo zdyscyplinowanym partnerem w sensie finansowym. Wykonuje swoje zobowiązania, co pozwala nam kontynuować duże projekty. Mam na myśli budowę elektrowni atomowej, która znajduje się w końcowej fazie budowy”, – przypomniał rosyjski przywódca. — To pozwala nam rozwijać stosunki o charakterze czysto handlowym w różnych dziedzinach (z ogólnej ilości dostaw do Rosji — to 34% z hakiem). Wiem, że zdarzają się tu chropowatości i problemy. Ale tak, jak to się zdarza między przyjaciółmi, mam nadzieję, że te problemy zostaną rozwiązane”.
Władimir Putin zwrócił uwagę, że jedną z najważniejszych dziedzin współpracy jest energetyka:
„Wielkość dostaw ropy naftowej i gazu utrzymują się na tym poziomie, na który się umawialiśmy”, powiedział.
Pod koniec ubiegłego roku Aleksander Łukaszenka starał się uzyskać od Putina rekompensatę finansową za straty, które spowoduje dla Białorusi wprowadzony przez Rosję tzw. manewr podatkowy. Chciał też obniżki cen na gaz na 2020 rok.
Rosjanie jednoznacznie zapowiedzieli, że mogliby się zgodzić na takie ustępstwa tylko pod jednym warunkiem – znacznego pogłębienia integracji Białorusi z ich krajem i zaktualizowania na te potrzeby podpisanej w 1999 roku umowy o utworzeniu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!