Parubij poinformował, że podpisał dokument o zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego w ramach procedury legislacyjnej, według której mógł to zrobić dopiero po przegłosowaniu wniosków o odrzucenie przyjętej już przez parament ustawy.
– Za kilka godzin lub dni ustawę podpisze prezydent Ukrainy – dodał.
Cztery wnioski o odwołanie tej ustawy językowej zostały odrzucone przygniatającą większością głosów. Ich autorzy – deputowani Bloku Opozycyjnego i bezpartyjni – argumentowali, że w czasie procesu legislacyjnego doszło błędów proceduralnych i głosowania „na dwie ręce”.
Zgodnie z tą ustawą, przegłosowaną przez Radę Najwyższą Ukrainy 25 kwietnia br., język ukraiński staje się jedynym językiem państwowym w kraju. Musi się nim posługiwać każdy obywatel Ukrainy, a także wszyscy, którzy ubiegają się o obywatelstwo ukraińskie.
Podczas zajęć służbowych muszą się nim posługiwać urzędnicy administracji wszystkich szczebli, sędziowie, prawnicy, rektorzy uniwersytetów, pracownicy służby zdrowia, a także pracownicy restauracji oraz hoteli. Przepisy prawa nie mają zastosowania w obrocie prywatnym i ceremoniach religijnych.
Za naruszenie prawa dotyczącego języka wprowadzono odpowiedzialność administracyjną. Przewiduje się również odpowiedzialność karną za nadużycia i zaniedbanie języka państwowego.
Za opracowanie i zatwierdzenie metod sprawdzania poziomu znajomości języka ukraińskiego odpowiadać ma Krajowa Komisja ds. Standardów Języka Państwowego. Zostanie również utworzone stanowisko Komisarza ds. Ochrony języka ukraińskiego, które będzie regulować wdrażanie tego prawa.
Opr. TB, UNIAN
fot. Vadim Chuprina/ CC BY-SA 4.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!