Przewodniczący partii „Sługa Ludu”, pierwszy wiceprzewodniczący jej klubu w Radzie Najwyższej Ukrainy, Ołeksandr Kornijenko uważa, że przy zarządzaniu Ukrainą warto skorzystać z doświadczeń organizacyjnych Komunistycznej Partii Chin. Poinformował o tym w wywiadzie dla portalu „Censor.NET”.
Przyznał wprawdzie, że jeszcze nie przeczytał książki przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga o administracji publicznej. Przypomniał jednak, że pracę tę przeczytał lider klubu parlamentarnego „Sługi Ludu”, Dawid Arahamija.
Mówiąc o tym, jakich doświadczeń Ukraina może nauczyć się od Chin w kwestii administracji publicznej, Kornijenko stwierdził:
„Jest wiele różnych doświadczeń. Możemy przyjąć to, które dotyczy np. kwestii merytokracji partyjnej. Jest to bardzo przydatne. Na Ukrainie też były takie próby. Rzecz w tym, kiedy wspinasz się na państwowych drabinach społecznych, na drabinach partyjnych kosztem swoich przyzwyczajeń, sukcesów i osiągnięć. Komunistyczna Partia Chin ma 95 milionów członków. Biorąc pod uwagę tę strukturę, myślę, że jest kilka milionów liderów. Nie biorą się oni z powietrza. Są wewnętrzne szkoły partyjne, w których otrzymują edukację i szkolenie”.
Odpowiadając na pytanie, czy Ukrainie potrzebne są doświadczenia Chin w kwestii kary śmierci dla skorumpowanych urzędników, Kornijenko powiedział:
„Jeżeli zaczynamy mówić pewnymi frazesami i mitami o Chinach (jak o każdym kraju), to wtedy powstaje taki piękny medialny dialog – tam wykonuje się wyroki śmierci, a tam panuje autorytaryzm. Oczywiście w każdym kraju zachodzą różne procesy. Wszystko może nam się podobać. To też jest normalne. Ale Chiny są naszym największym partnerem handlowym, krajem, który przezwyciężył ubóstwo, od którego można się czegoś nauczyć w zakresie zarządzania i budowania strategii”.
Wcześniej przewodniczący klubu parlamentarnego „Sługi Ludu” w Radzie Najwyższej Dawid Arahamija powiedział w wywiadzie dla chińskich mediów, że jego partia zamierza wykorzystać doświadczenie Komunistycznej Partii Chin w zarządzaniu gospodarką i budowaniu państwa.
Zaznaczył, że jego partia uważa Chiny za ważnego strategicznego partnera Ukrainy. Według Arahamiji „chiński cud” był możliwy dzięki długoterminowej stabilności polityki KPCh.
Opr. TB, https://censor.net/
fot. Broesis/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!