W związku z jubileuszem matki polskich politechnik – Politechniki Lwowskiej, najstarszej polskiej uczelni technicznej w okresie przynależności Lwowa do Polski (po założonej w 1816 roku z inicjatywy Stanisława Staszica Akademiczno-Górniczej w Kilelcach) – w ukraińskich mediach pojawił się taki oto komunikat (przytaczamy go za portalem ukraińskiej Zachodniej Korporacji Informacyjnej ZIK.ua):
„Na Politechnice Lwowskiej rozpoczęły się obchody jubileuszu 200-lecia uczelni. Do niedawna uważano, że uniwersytet jest o 28 lat młodszy. Dlatego, aby utrwalić nową datę, w murach uczelni odsłonięto tablicę pamiątkową” – pisze zik.ua i wyjaśnia: „Przez długi czas uważano, że początki Politechniki Lwowskiej sięgają 1844 roku, kiedy to austriacki rząd stworzył we Lwowie Akademię Techniczną. Jednak dokładne badania dokumentów, które naukowcy prowadzili w ciągu prawie sześciu lat, dostarczyły nowe argumenty pozwalające stwierdzić, że za (datę) powstania uczelni można uznać 7 marca 1816 roku, kiedy to cesarz Austrii Franciszek I swoim królewskim dekretem zatwierdził decyzję o utworzeniu we Lwowie Cesarsko-Królewskiej Szkoły Realnej, poprzedniczki Politechniki Lwowskiej. Ponieważ budynek, w którym istniała szkoła, nie zachował się, tablicę pamiątkową zawieszono w rektoracie Politechniki Lwowskiej”. Informacji towarzyszy zdjęcie tablicy, jaką zawieszono w rektoracie:
Twórcom tego i podobnych materiałów prasowych polecamy – poza, co oczywiste, źródłami historycznymi – lekturę dwóch krótkich publikacji o Politechnice Lwowskiej: Historia do 1946 roku (na stronie internetowej Lwów i Politechnika Lwowska. Strona absolwentów) oraz Matka Polskich politechnik (na portalu Forum Akademickie), ale przede wszystkim – ku refleksji – obejrzenie dwóch załączonych filmów. Życzymy owocnej lektury i przemyśleń, a z okazji jubileuszu Politechniki Lwowskiej pozdrawiamy.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl
19 komentarzy
Jarema
8 grudnia 2016 o 11:48To niestety nie jedyny przypadek zakłamywania przez Ukraińców polskich śladów na Kresach.
Obe
8 grudnia 2016 o 13:07Małorusy chyba już zupełnie straciły kontakt z rzeczywistością. Aby go przywrócić potrzebny będzie solidny kop w d… od Starszego i Większego Brata.
Szachrajew
8 grudnia 2016 o 13:21Pies ci bratem, kołtunie filcowy 😉
oko "RA"
9 grudnia 2016 o 19:26Szachrajew! Jesteś jak każdy przeciętny Ukrainiec, zupełnie niereformowalny. Przyszłość stosunków polsko- ukraińskich, łatwo przewidzieć. Niestety będą one, raczej złe! i wina raczej nie będzie leżała po naszej stronie.
Podlaszuk
10 grudnia 2016 o 02:18@Szachrajew
Dlaczego psy obrażasz? Co do kołtuna, pełna zgoda;)
józef III
8 grudnia 2016 o 14:09zakłamują wszystko co świadczy o polskości Lwowa
Obe
8 grudnia 2016 o 14:31Małorusy już wkrótce przypomną sobie jak pachnie rosyjski but 🙂
Szachrajew
8 grudnia 2016 o 16:08Umyj nogi Iwan i się nie wydurniaj.. Jeszcze jakiejś gangreny dostaniesz…
tagore
8 grudnia 2016 o 17:15Zgryźliwie mówiąc można uznać ,że bataliony Roland i Nachtigall
dokonały ukrainizacji tej uczelni wykorzystując adresy dostarczone
przez faszyzujących ukraińskich studentów. Pełen sukces.
Pafnucy
8 grudnia 2016 o 17:55Piłsudski chciał wolnej „u krainy”. upaińcy o Piłsudskim: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/gazeta-ukraincow-w-polsce-to-pilsudski-jest-terrorysta-a-nie-bandera (za pieniądze z polskiego budżetu) Zostawić ich Wielkorusom i będzie tam porządek
Pafnucy
8 grudnia 2016 o 18:02LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE. Żadne pUPAińskie kłamstwa tego nie zmienią.
Obe
8 grudnia 2016 o 19:47@ Pafnucy – zgoda !
Ten lud nie pasuje ani do Polski ani do Europy, jedyne co ich interesuje to zachodni standard życia
Łzy Matki
8 grudnia 2016 o 19:47Z całą stanowczością popieram wnuk profesora Politechniki Lwowskiej a pracownik Politechniki Śląskiej w Gliwicach
LEOPOLIS SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE. Żadne pUPAińskie kłamstwa tego nie zmienią.
Obe
8 grudnia 2016 o 19:48A marzeniem Małorusów jest by stać się niemieckim służącym
Paweł
9 grudnia 2016 o 00:12Wybitni polscy profesorowie Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Filozofowie Ingarden i Ajdukiewicz, historycy literatury Kleiner, Kucharski, Bernacki i Badecki, historycy sztuki Podlacha, Gębarowicz i wielka dama humanistyki lwowskiej Karolina Lanckorońska, językoznawcy Lehr-Spławiński, Gartner, Taszycki i Stieber, indoeuropeiści Gawroński i Kuryłowicz, historycy Bujak, Zakrzewski, Szelągowski, Ptaśnik, Łempicki, Kołankowski, filologowie klasyczni Witkowski, Ganszyniec i Kowalski, romanista Czerny, anglista Tarnawski, muzykolog Chybiński, antropolog światowej sławy Czekanowski, badacz krajów polarnych Arctowski, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej Banach i Steinhaus i twórca polskiej kartografii Eugeniusz Romer, fizyk Rubinowicz, biochemik Parnas, bakteriolog Weigi, prawnicy Ehriich, Dąbrowski, Makarewicz. To tylko początek listy, której nie da się wymazać.
Pafnucy
9 grudnia 2016 o 12:11Ale oni tylko wiedzą że tam oddawał mocz bandera, rozdawał ulotki szuchewycz i za klamkę trzymał kłaczkowski. Oczywiście podczas walki i w imię „niepodległej” upainy. Mniejszość upaińska po 1989r. w skrócie: http://geopolityka.net/andrzej-zapalowski-nacjonalizm-ukrainski-w-polsce-trend-czy-zaplanowana-polityka/ Skandal i hańba nie-rządom Polski.
cherrish
9 grudnia 2016 o 13:58Zaraz ukraińskie chłopięta wyskoczą z tekstami, że to wybitni naukowcy, ale ukraińscy.
Obe
10 grudnia 2016 o 20:28Największy ukraiński uczony to Trofim Łysenko.
Jazon59
12 grudnia 2016 o 14:42Jeszcze na kłamstwie, ludobójstwie, obłudzie i nikczemności nikt niczego nie zbudował
Chachły nadal wierzą w to, że im się to uda