Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy zatwierdził możliwość utworzenia spółki joint venture przez koncern Rheinmetall na terenie Ukrainy.
Spółka joint venture ma mieć siedzibę w Kijowie i zajmować się serwisem oraz konserwacją, a także montażem, produkcją i rozwojem pojazdów wojskowych.
Początkowo będzie działać wyłącznie na Ukrainie.
Współpraca Rheinmetall z ukraińskim przemysłem obronnym ma na celu wzmocnienie tamtejszego sektora obronnego, a docelowo bezpieczeństwa narodowego kraju, poprzez stopniowe budowanie wspólnych zdolności w zakresie technologii obronnych na Ukrainie.
Kijów ma skorzystać z dużych transferów technologii; począwszy na zdolnościach remontowych i serwisowych, kończąc na produkcji całych pojazdów.
W pierwszym etapie współpraca będzie koncentrować się na obsłudze technicznej i naprawie uzbrojenia przekazywanych na Ukrainę w ramach wielostronnego programu wymiany sprzętu niemieckiego rządu „Ringtausch” oraz pojazdów dostarczanych bezpośrednio na Ukrainę przez Niemcy. Przykładem tego są, chociażby bojowe wozy piechoty Marder 1A3, systemy artyleryjskie PzH 2000, czołgi podstawowe Leopard 1/2, czy postsowieckie BMP-1.
W późniejszych fazach, na podstawie kompleksowy transfer technologii, partnerzy współpracy zamierzają wspólnie produkować wybrane produkty Rheinmetall na Ukrainie.
W przyszłości współpraca Rheinmetall i ukraińskiego przemysłu mogłaby obejmować także wspólne opracowywanie systemów uzbrojenia przez zespoły ukraińskich i niemieckich specjalistów, w tym w celu późniejszego eksportu przez Ukrainę.
RTR na podst. defence24
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!