Władimir Putin odwołał zaplanowane na ten rok przystąpienie Rosji do Partnerstwa na Rzecz Otwartych Rządów. Decyzja Putina miała być podyktowana „względami technicznymi”.
Działalność Partnerstwa na Rzecz Otwartych Rządów jest ukierunkowana na walkę z korupcją i zwiększenie transparentności organów władzy, a kraje członkowskie powinny umożliwić obywatelom monitorowanie pracy urzędników.
Partnerstwo na Rzecz Otwartych Rządów (Open Government Partnership) to międzynarodowa inicjatywa powołana do życia we wrześniu 2011 r., grupująca państwa, które zobowiązują się do przestrzegania i promowania zasad przejrzystości, otwartości i odpowiedzialności w rządzeniu.
Członkowie Partnerstwa składają deklaracje prowadzenia konkretnych działań na rzecz zwiększenia udziału społeczeństwa we współtworzeniu, monitorowaniu i ocenianiu działalności rządu.
Zobowiązują się do szerszego dostępu obywateli do informacji o działaniach rządu, włączania obywateli w proces podejmowania decyzji i kształtowania polityki, wdrażania najwyższych standardów funkcjonowania administracji publicznej, prowadzenia rzetelnej polityki antykorupcyjnej oraz wykorzystania możliwości nowych technologii do zwiększenia jawności i odpowiedzialności rządzących.
Państwo, które chce przystąpić do Partnerstwa musi przyjąć deklarację, zgłosić oficjalnie chęć przystąpienia, a następnie przedstawić plan zawierający konkretne działania. Zgodnie z zasadami partnerstwa, proces planowania działań na rzecz otwartego rządu odbywać się ma przy aktywnym zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego. Harmonogram i szczegóły dotyczące sposobu przeprowadzania konsultacji powinny być przekazane z odpowiednim wyprzedzeniem.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!