Prezydent Wołodymyr Zełenski zawiesił na dwa miesiące przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Ołeksandra Tupickiego. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta Ukrainy.
„Podpisuję ten dekret w celu przywrócenia sprawiedliwości i rozwiązania kryzysu konstytucyjnego” – podkreślił Zełenski.
Ukraiński prezydent podjął tę decyzję na wniosek pełniącego obowiązki Prokuratora Generalnego.
Ondrij Smirnow, zastępca dyrektora kancelarii prezydenckiej, zaznaczył, że wniosek miał na celu wykonanie art. 154 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że urzędnicy powołani przez prezydenta Ukrainy są przez niego odwoływani ze stanowiska na wniosek prokuratora.
„Nie mamy zastrzeżeń co do możliwości rozważenia tego wniosku i podjęcia odpowiednich decyzji” – powiedział.
Dodał też, że Tupicki został poinformowany o podejrzeniu Prokuratury Generalnej Ukrainy dotyczącym na konflikt interesów w ramach pełnionego przez niego stanowiska.
Z kolei Fedor Wenisławski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Sądzie Konstytucyjnym Ukrainy, zaznaczył, że decyzja ta ma charakter tymczasowy i nie oznacza wygaśnięcia uprawnień Tupickiego jako sędziego.
„Zgodnie z art. 154 osoba powołana przez Prezydenta Ukrainy może zostać tymczasowo zawieszona w czynnościach na okres do dwóch miesięcy w trakcie postępowania przygotowawczego. Oznacza to, że prezydent Ukrainy działa w zgodnie ze swoimi konstytucyjnymi uprawnieniami, zawieszając pana Tupickiego na urzędzie sędziego KSU na dwa miesiące” – wyjaśnił.
Przypomnijmy, 27 października br. Sąd Konstytucyjny Ukrainy, na wniosek 47 deputowanych uchylił art. 366-1 Kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność za nieścisłe oświadczenie majątkowe. Uznał również przepisy ustaw o sprawdzaniu e-oświadczeń urzędników za niezgodne z konstytucją i zniósł uprawnienia Krajowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji do sprawdzania oświadczeń i identyfikacji konfliktów interesów.
25 listopada Zełenski zwrócił się do Komisji Weneckiej o ocenę sytuacji konstytucyjnej spowodowanej orzeczeniem KSU.
Komisja Wenecka skrytykowała tę decyzję Sądu Konstytucyjnego i zaleciła utrzymanie systemu elektronicznych oświadczeń majątkowych urzędników.
Komisja Wenecka przygotowała dla Rady Najwyższej sześć propozycji rozwiązania kryzysu, w szczególności zaproponowała zapewnienie gwarancji ochrony sędziów przed możliwymi nadużyciami ze strony Krajowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji.
Ponadto przygotowała dziesięć zaleceń dotyczących zmiany ustawy o Sądzie Konstytucyjnym Ukrainy. Między innymi zaproponowano utworzenie organu dokonującego wyboru sędziów z udziałem międzynarodowych ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
15 grudnia br. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o odnowieniu uprawnień Krajowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji. Czeka ona na podpis prezydenta.
Opr. TB, https://www.president.gov.ua/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!