Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o służbach wywiadowczych. Uczynił to podczas wizyty w Wydziale Informacyjnym Państwowej Straży Granicznej Ukrainy z okazji 17. rocznicy powołania wywiadu Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.
„Dziś podpisuję ustawę„ O wywiadzie”, przyjętą przez Radę Najwyższą. Realizacja zapisów tej ustawy stworzy efektywny system ukraińskiego wywiadu, który będzie odpowiadał charakterowi i realnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy na dużą skalę” – powiedział przed podpisaniem dokumentu.
Według niego wsparcie wywiadu na poziomie legislacyjnym przyczyni się do sprawnej identyfikacji, zapobieganiu i neutralizacji zagrożeń oraz zwiększy zdolność wywiadu do wydobywania i dostarczania odbiorcom wysokiej jakości informacji wywiadowczych.
„Należy pamiętać, że kwestie wywiadowcze są priorytetem, a materiały wywiadowcze są podstawą podejmowania ważnych decyzji rządowych. Dlatego to prawo to nie tylko nowe zdolności i możliwości wywiadowcze, ale także wielka odpowiedzialność za państwo, która wymaga znacznego wzmocnienia strategicznych i operacyjnych komponentów działań wywiadowczych, usprawnienia pracy analitycznej i jakości otrzymywanych informacji” – wyjaśnił.
Zełenski uważa, że dzięki temu wywiad będzie wykonywał wszystkie zadania na najwyższym poziomie.
„Wykonane z wysoką jakością, wykonane profesjonalnie – jak zawsze” – dodał.
Przypomnijmy, 17 września br. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę „O wywiadzie”.
Zgodnie z nią agencjami wywiadowczymi są Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy, agencja wywiadowcza Ministerstwa Obrony Ukrainy, oraz agencja wywiadowcza centralnego organu władzy wykonawczej, realizujący politykę państwa w zakresie ochrony granicy państwowej.
Ustawa przewiduje, że jednostki kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy mogą również prowadzić działalność wywiadowczą w celu uzyskania informacji w interesie kontrwywiadu. Listę takich jednostek ustala prezydent Ukrainy.
Prezydent Ukrainy określa również strukturę organizacyjną agencji wywiadu, a ogólną liczbę personelu Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy określa ustawa. Służba ta prowadzi działalność wywiadowczą w zakresie polityki zagranicznej, gospodarczej, wojskowo-technicznej, naukowo-technicznej, informacyjnej, środowiskowej, cyberbezpieczeństwa.
Zgodnie z ustawą bezpośrednie kierowanie agencjami wywiadowczymi jest realizowane przez dyrektorów powoływanych i odwoływanych przez prezydenta Ukrainy.
Ustawa o służbach wywiadowczych pozwoli na zreformowanie sektora bezpieczeństwa i obrony Ukrainy oraz będzie ważnym krokiem naprzód w stosunkach z NATO.
Opr. TB, https://president.gov.ua/
fot. https://president.gov.ua/
1 komentarz
PrzemekRobert
22 października 2020 o 02:02Armia Ukrainy tylko w statystykach wygląda tak ponuro przy Polsce. W rzeczywistości jest 2-krotnie silniejsza. Brawo Polacy i nasi politycy. Za parę lat przed Ukraińcami jak przed Niemcami będzie trzeba się w pracy kłaniać. Oczywiście nie uznaję Łukaszenki za legalnego prezydenta i zdaje sobie sprawę, że Rosja to wrogie Rzeczpospolitej państwo. To tyle, reszta to już partyzantka zwana „wojskiem polskim”.