Prezent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w niedzielę w przemówieniu przez łącze wideo na konferencji na temat bezpieczeństwa i obronności w szwedzkim Saelen do stworzenia w Europie wspólnego przemysłu zbrojeniowego.
W niedzielę w kurorcie narciarskim Saelen rozpoczęła się trzydniowa doroczna konferencja na temat bezpieczeństwa i obronności. Gościem honorowym konferencji jest król Szwecji Karol XVI Gustaw.
Spotkanie zainaugurował prezydent Ukrainy.
„Rosję można zatrzymać naszą wzajemną solidarnością” – podkreślił Zełenski. Zapewnił, że Ukraina w żadnym wypadku nie pozwoli się okupować. „Nadal jestem przekonany, że Rosję można pokonać”
– powiedział Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy podziękował Szwecji za przekazane uzbrojenie, a w szczególności system artyleryjski Archer.
„Przyczyniliście się do uratowania życia naszym żołnierzom”
– zaznaczył.
Zapytany o obecną sytuację na Ukrainie, odpowiedział, że „jest stabilna”, ale nadal brakuje sprzętu wojskowego, który uniemożliwiłby Rosji zdobycie przewagi w przestrzeni powietrznej. Dodał, że dzięki otrzymanej pomocy udało się w ostatnich dniach uniemożliwić 70 proc. spośród 500 ataków.
Wołodymyr Zełenski wyraził również poparcie szwedzkiego członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim.
„Mam nadzieję, że turecki parlament wyrazi zgodę na wejście Szwecji do NATO”
– mówił Zełenski.
Wstąpienie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego było również tematem przewodnim wystąpienia szefa szwedzkiej dyplomacji Tobiasa Billstroema.
„Nasze członkostwo na nowo narysuje mapę polityki bezpieczeństwa w naszej części Europy. Oznacza to, że Szwecja musi być aktywna nie tylko we wspieraniu obrony i bezpieczeństwa wokół granicy NATO z Rosją, ale także wokół np. południowej granicy Europy i w Arktyce”
– podkreślił.
„Głównym zadaniem naszej polityki zagranicznej pozostaje wsparcie militarne i gospodarcze Ukrainy”
– dodał minister.
Billstroem przypomniał:
„musimy liczyć się z tym, że w najbliższej przyszłości Rosja będzie stanowić dla bezpieczeństwa Szwecji i Europy poważne zagrożenie”.
RTR na podst. Telegram, PAP, Serwis X
1 komentarz
Przyjaciel
7 stycznia 2024 o 19:14Naiwny jestes, już Niemcy proponowałeś do Rady Bezpieczenstwa ONZ, a tu biznes niemiecki i francuski chcą wyprzeć Usa z Europy i NATO…oj naiwny naiwny.Takimi pomysłami powoli zagrazasz Ukrainie