Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do Związku Sowieckiego w latach 1939–1956 – poinformował portal Dzieje.pl.
„Projekt dotyczy zniwelowania dotychczasowych nierówności i umożliwienia zaspokojenia roszczeń obywateli polskich zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939–1956, którzy do tej pory nie otrzymali rekompensaty za doznane cierpienia” – czytamy na stronach Sejmu.
Wnioskodawca zauważa, że dotychczasowe rekompensaty udzielane przez państwo polskie z tytułu prześladowań doznanych ze strony okupantów nie objęły wszystkich polskich zesłańców. Projekt – jak wskazano – jest też odpowiedzią na postulaty środowiska Sybiraków, w których sygnalizowano, że dożywają oni swoich dni bardzo często w trudnych warunkach.
Jak informuje portal dzieje.pl, zasady przyznawania zadośćuczynienia, krąg osób uprawnionych do jego otrzymania, wysokość i tryb przyznawania świadczenia zostały określone w przepisach.
Świadczenie ma być jednorazowe, a jego wysokość proporcjonalna do okresu przebywania na zesłaniu lub deportacji w ZSRR.
Za każdy pełny miesiąc spędzony na zesłaniu w latach 1939–1956 ma przysługiwać 200 zł, jednak nie mniej niż 2,4 tys. zł.
Zadośćuczynienie będzie przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej, złożony szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
oprac. ba na podst. dzieje.pl
1 komentarz
Mwi
23 czerwca 2020 o 16:30Zdecydujcie się czy to było ZSRS czy ZSRR