Prezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i powiedział mu osobiście, że Finlandia chce wstąpić do NATO.
„Prezydent Niinistro powiedział prezydentowi Putinowi jak fundamentalnie zmieniły otoczenie bezpieczeństwa Finlandii rosyjskie żądania pod koniec 2021 roku nakierowane na zapobieżenie temu, by inne kraje wstępowały do NATO i zmasowana rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 roku” – czytamy w oswiadczeniu fińskich władz po rozmowie.
Stwierdzono w nim, że rozmowa byla otwarta i bezpośrednia, ale przeprowadzona „bez eskalacji”. Obie strony zgodziły się, że ważne jest unikanie napięć. Prezydent Finlandii wyraził także zaniepokojenie sytuacją cywilów, jaka powstała w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i poparł wezwania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do umożliwienia ewakuacji cywilów z zagrożonych obszarów.
Na portalu społecznościowym prezydent Finlandii napisał „rozmawiałem z Putinem. Rozmowa była bezpośrednia i otwarta, ale bez ostrych słów”.
I spoke with Putin. The conversation was direct and straight-forward and it was conducted without aggravations.https://t.co/yPDXmqYq9H pic.twitter.com/z8Nmm3VeQ9
— Sauli Niinistö (@niinisto) May 14, 2022
Według komunikatu Kremla Putin miał podkreślić, że porzucenie przez Finlandie tradycyjnej polityki neutralności militarnej byłoby błędem, bo nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii. „Taka zmiana w polityce zagranicznej kraju może mieć negatywny wpływ na relacji rosyjski fińskie” – napisano w komunikacie Kremla.
Tymczasem rządząca w Finlandii Partia Socjaldemokratyczna zgodnie z przewidywaniami poparła wstąpienie do NATO.
Wniosek o członkostwo musi jeszcze zaakceptować przed złożeniem parlament Finlandii, ale to formalność.
Wczoraj zdalnie rozmawiał z premier Szwecji Magdaleną Andersson i Niinisto prezydent USA Joe Biden i poparł drogę Szwecji i Finlandii do NATO.
W kwaterze głównej NATO w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw Sojuszu spotkali się dziś na dwudniowe rozmowy, których tematem będzie między innymi akcesja Szwecji i Finlandii. Na spotkanie zaproszono także ministra spraw zagranicznych Finlandii Pekkę Haavisto i ministra spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde.
Tymczasem po wczorajszej wypowiedzi prezydenta Turcji dystansującego się od przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO, jego doradca do spraw polityki zagranicznej Ibrahim Kalin powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że Turcja tylko chce negocjacji przedakcesyjnych ze Szwecją i Finlandią w sprawch ważnych dla swojego bezpieczeństwa narodowego, ale nie zamyka im drzwi.
Erdogan niechętny przyjeciu Szwecji i Finlandii do NATO z powodu Kurdów i Grecji
Oprac. MaH, rferl.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!