Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie.. We wtorek spotkali się w Rydze z łotewskimi Polakami. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe, dziękując uhonorowanym za wielki wkład pracy w budowanie relacji polsko–łotewskich oraz budowanie pamięci polskiej tradycji.
Mniejszość polska na Łotwie liczy ok. 45 tysięcy osób (2 %) i jest czwartą pod względem liczebności mniejszością narodową.
To są odznaczenia za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny Państwa wkład w codzienne umacnianie polsko–łotewskich relacji i za podtrzymywanie tutaj, na Łotwie polskiej tradycji, kultury – podkreślał Andrzej Duda.
Odznaczeni zostali:
za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej i zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego w Republice Łotewskiej
Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP
Arcybiskup Zbigniew Stankiewicz
za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–łotewskich stosunków, za popularyzowanie wiedzy o historii polsko–łotewskich relacji
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP
prof. Eriks Jekabsons
za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Łotewskiej, za promowanie polskiej kultury i tradycji narodowych
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP
Ryszard Stankiewicz
za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Łotewskiej
Złotym Krzyżem Zasługi
Marians Rižijs
ks. Andris Sevels
Srebrnym Krzyżem Zasługi
Olga Burowa
Mariusz Duka
Jekaterina Graholska–Krjukovska
Vanda Jelińska–Platace
Ałła Lipniagowa
Waldemar Mazurek
Prezydent wręczył również flagi RP instytucjom polonijnym. Otrzymały je: Związek Polaków na Łotwie, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Relacji Polsko – Łotewskich „Silesia”, Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz w Rydze, Polskie Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne, Przedszkole Polskie im. Jana Platera–Gajewskiego w Daugavpils.
Mniejszość polska na Łotwie liczy ok. 45 tysięcy osób (2 %) i jest czwartą pod względem liczebności mniejszością narodową.
W wystąpieniu Prezydent wspominał wspólną historię i wskazywał, że w 1920 roku Polacy ramię w ramię z żołnierzami łotewskimi walczyli o Łatgalię po to, by ją obronić, ochronić przed Sowietami. – To były piękne dni, to były dni zwycięstwa. Potem nadeszły dni trudne, niewoli – z jednej strony, dziesięciolecia braku własnej państwowości na Łotwie – z drugiej – mówił, dodając, że udało nam się wolność odzyskać.
Dzisiaj jesteśmy razem w NATO i UE; bardzo mocno się wspieramy, zwłaszcza w tym ostatnim czasie, kiedy ten potwór ze wschodu – rosyjski znowu powstaje i wyciąga swoją drapieżną łapę, żeby zagarnąć kolejne narody. Rzucił się na naszych sąsiadów z Ukrainy – podkreślał Andrzej Duda.
Zaznaczył, że Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy. – Wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga – przekonywał. Jak dodał, wierzy, że Polacy, Łotysze razem z Ukraińcami, Litwinami i Estończykami będą budować wspólną pomyślność w tej części Europy.
1 lutego 2023, Prezydent Andrzej Duda z Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem omówili podczas spotkania w Rydze m.in. kwestie bezpieczeństwa i wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wsparcia dla Ukrainy, a także relacji dwustronnych oraz rozwoju infrastruktury.
– Główna część dyskusji dotyczyła bezpieczeństwa naszych państw, tutaj w Europie Środkowej, w jaki sposób budujemy to bezpieczeństwo oraz działań w związku ze szczytem NATO w Wilnie – o co powinniśmy zabiegać przed i w trakcie szczytu – powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji z łotewskim przywódcą.
Zaznaczył, że z Prezydentem Łotwy omawiał wzmacnianie bezpieczeństwa naszych krajów i obywateli, także infrastrukturalne. – Wojna na Ukrainie pokazuje jak bardzo ważny jest natychmiastowy dostęp do nowoczesnej infrastruktury militarnej, po to, aby zatrzymać przeciwnika – mówił Prezydent, dodając, że działanie w ramach NATO jest przede wszystkim prewencyjne.
Andrzej Duda podkreślał, że Polska i Łotwa prowadzą politykę stałego wspierania Ukrainy. – Ukraińska armia musi otrzymać od nas tyle wyposażenia, żeby była w stanie tę ofensywę zatrzymać, a następnie odeprzeć rosyjską armię po to, aby odzyskiwać tereny okupowane przez Rosję. To jest dzisiaj nasze najważniejsze zadanie – zaznaczył.
– Chcielibyśmy również wypracować, razem z naszymi sojusznikami, do szczytu w Wilnie porozumienie w postaci dania Ukrainie swoistych gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO, czyli postąpienia o krok w procesie wzmacniania bezpieczeństwa Ukrainy – zapowiedział.
Prezydent zapewniał też, że Polska i Łotwa wspólnie zabiegają o jak najszybsze przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Jak dodał, Ukraina mimo wszelkich trudności, mimo wojny wdraża proces reform wskazanych przez UE. Ocenił, że ukraińska determinacja ma charakter polityczny i społeczny, pokazuje wolę społeczeństwa ukraińskiego, które chce być częścią zjednoczonej Europy.
Andrzej Duda podkreślił również, że przyłącza się zdecydowanie do inicjatywy Prezydenta Łotwy ustanowienia specjalnego Trybunału Karnego do osądzenia sprawców zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.
– Jako prawnicy, rozmawiając także z ekspertami wiemy doskonale, że istnieje pewna luka w zakresie prawa międzynarodowego, która nie pozwala postawić zbrodniarzy rosyjskich tej wojny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym – powiedział Andrzej Duda. Dlatego – jak zaznaczył – aby odpowiedzialność karna za zbrodnie popełniane przez Rosjan mogła zostać wyegzekwowana musi zostać ustanowiony specjalny Trybunał Karny.
W czwartek zaplanowane jest spotkanie dotyczące współpracy gospodarczej – w Ambasadzie RP w Rydze Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polsko–Łotewskiej Izby Przemysłowo–Handlowej oraz łotewskimi gośćmi. Główny temat to korzyści płynące z Inicjatywy Trójmorza oraz to, „jak wpisać w tę inicjatywę oczekiwania gospodarcze”.
Ponadto Prezydenci Polski i Łotwy spotkają się też ze środowiskiem eksperckim, przedstawicielami mediów, instytucji i organizacji pozarządowych nt. aktualnych wyzwań dot. bezpieczeństwa.
Prezydentowi podczas wizyty na Łotwie towarzyszą Szef BPM Marcin Przydacz i Minister Małgorzata Paprocka.
oprac. ba za prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!