Prezydenci 9 państw NATO opowiedzieli się za członkostwem Ukrainy w sojuszu i wezwali do zwiększenia pomocy w wojnie z Rosją
Około jedna trzecia państw członkowskich NATO (9 z 30) pozytywnie odpowiedziała na jego wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.
2 października prezydenci Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Polski, Rumunii i Słowacji wydali wspólne oświadczenie.
W oświadczeniu potępili „próby Rosji bezprawnej aneksji terytoriów ukraińskich” i wezwali członków NATO do zwiększenia pomocy dla Ukrainy za jej opór wobec rosyjskiej inwazji.
„Po raz kolejny deklarujemy nasze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Nie uznajemy i nigdy nie uznamy rosyjskich prób aneksji jakiegokolwiek terytorium ukraińskiego. Zdecydowanie popieramy decyzję szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku dotyczącą przyszłego członkostwa Ukrainy. Popieramy Ukrainę w jej obronie przed inwazją Rosji, domagamy się natychmiastowego wycofania Rosji ze wszystkich okupowanych terytoriów i wzywamy wszystkich członków Sojuszu do znacznego zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.
Prezydenci podkreślili, że „każdy, kto dopuszcza się agresywnych przestępstw, musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności”.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Litwy wskazuje się, że przywódcy państw, które złożyły oświadczenie „odwiedzili Kijów w czasie wojny i na własne oczy zobaczyli konsekwencje rosyjskiej agresji” i nie mogą milczeć „w w obliczu rażącego naruszenia prawa międzynarodowego przez Federację Rosyjską”.
30 września prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety o „przystąpieniu” do Federacji Rosyjskiej (a właściwie aneksji) częściowo okupowanych terytoriów obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego.
Ukraina i Zachód potępiły takie nielegalne działania Kremla. Kijów, Waszyngton, a także Wielka Brytania i Kanada ogłosiły nowe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej.
Tego samego dnia prezydent Ukrainy Uładzimir Zełenski poinformował, że Kijów składa wniosek o wstąpienie do NATO w trybie przyspieszonym. NATO odpowiedziało, że wymaga to zgody wszystkich 30 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!