Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedzial podczas wystąpienia na naradach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, że konieczne jest znaczne zwięszenie presji na gospodarkę kraju agresora, a zwiększenie wsparcia dla gospodarki ukraińskiej.
Szmyhal przemawiał zdalnie.
– Należy zwiększyć naciski sankcyjne na Rosję. Z zadowoleniem przyjmuję ósmy pakiet unijnych sankcji – powinien zadać dotkliwy cios gospodarce naszego wroga, ale to nie wystarczy, bo Rosja płaci niską cenę za swoje zbrodnie – mówił Szmyhal.
Przypomniał, że według prognoz Banku Światowego w tym roku rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,5%, a ukraińska o 35%.
Dlatego, zdaniem premiera, Ukraina nadal będzie potrzebowała potężnej pomocy finansowej ze strony krajów partnerskich i międzynarodowych instytucji finansowych.
Przedstawił kwotę 55 mld dolarów na 2023 rok. Jego zdaniem, pokryje to deficyt budżetu państwa, a także zapewni finansowanie odbudowy infrastruktury Ukrainy.
– Naszym wspólnym zadaniem jest przeniesienie współpracy gospodarczej i finansowej między Ukrainą a naszymi partnerami na zupełnie nowy poziom – dodał.
Wezwał też do wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy zniszczonej przez wojska rosyjskie infrastruktury ukraińskiej.
– Zwrot tych środków agresorowi będzie oznaczał, że w dzisiejszym świecie nie ma kary za zniszczenie, morderstwo i terror. Dlatego liczymy również na wasze wsparcie w tej sprawie – powiedział.
Wcześniej na „okrągłym stole” MFW i Banku Światowego przemawiał zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wezwał partnerów do stworzenia finansowego formatu „Ramstein” dla Ukrainy.
Oprac. MaH, ukrinform
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!