Od 15 kwietnia w Rosji zaczęły obowiązywać nowe środki kwarantanny, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Między innymi są to ograniczenia przekraczania granicy: w najbliższej przyszłości cudzoziemcy, w tym Białorusini, nie mogą wjechać na terytorium FR.
Najwyraźniej w związku ze wzmocnioną kwarantanną Rosjanie postanowili zablokować słabo kontrolowane odcinki dróg, przez które dotąd swobodnie wjeżdżali mieszkańcy sąsiedniej republiki.
O niszczeniu dróg przez Rosjan donosi portal Onliner powołując się na informację przesłaną przez czytelnika. Mieszkaniec wioski Lenino (pod rosyjską granicą) przypadkowo zauważył trawjące roboty drogowe.
— Podjechaem, popatrzyłem. Koparki kopią konkretne dziury, żeby nie można było przejechać. I kopią tak, żeby ludzie później nie mogli ich zasypać. W pobliżu stoją funkcjonariusze FSB, wszystko kontrolują. Potem pojechałem jeszcze na inną „ścieżkę życia”, to samo i tam”, powiedział rozmówca Onliner.
Służba prasowa Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi poinformowała, że nie ma informacji na temat prowadzonych prac, dodając, że praktyka niszczenia przygranicznych dróg istnieje już od dawna.
Informacje onlinera zostały potwierdzone przez źródła w milicji drogowej, która wysłała tam patrole, które rzekomo miały się upewnić, czy aby na Białorusi nie są prowadzone nielegalne prace drogowe.
Urzędnicy sielsowietu (lokalnej administarcji) w Lenino przyzanli, że rozkopana przez Rosjan droga była popularna wśród mieszkańców, którzy korzystali z niej udając się do pracy lub po prostu na handel do Rosji.
Przy okazji, Lenino to miejscowość, dawniej na pograniczu Rzeczypospolitej z Rosją, była miejscem licznych sporów granicznych.
W dniach 12–13 października 1943 roku miała tam miejsce bitwa – polskie oddziały 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzone przez płk. Zygmunta Berlinga w ramach radzieckiej 33 Armii Frontu Zachodniego przełamały obronę 89 korpusu 4 armii niemieckiej, tracąc 25% stanu osobowego.
W 1968 roku w Lenino odsłonięto pomnik-mauzoleum oraz muzeum polsko-radzieckiego braterstwa broni. Wieś została także odznaczona Krzyżem Grunwaldu II klasy. W 1989 powstał w Lenino cmentarz poległych żołnierzy polskich.
oprac. ba
3 komentarzy
Maxi
21 kwietnia 2020 o 10:19Rosjanie są genialni i jedyni w swoim rodzaju.
Darek
21 kwietnia 2020 o 17:13Dobry ruch. W tej chwili jest znacznie, ale to znacznie większe ryzyko zawleczenia koronawirusa z Rosji na Białoruś. W ten sposób chronią nie tyle siebie co Białorusinów. A Łukaszenka nic nie powie bo boi sie wielkiego brata. Rzadko się zdaża, że Rosja zrobi coś dobrego. Co prawda niechcąco ale to nieważne, ryzyko na Białorusi spadnie.
W tej chwili oficjalnie mają ponad 6 tys zarażonych i tempo rozwoju nieco niższe od Rosji. Nieoficjalnie pewnie wyższe ale nie w tym rzecz. Koronawirus pojawił sie tam później więc każde odcięcie od potencjalnych źródeł zakażenia jest OK. Zobaczymy czy Łukaszenka złapał koronawirusa. Nikomu źle nie życzę ale inaczej nic sie tam nie zmieni, niestety.
Stary Olsa
21 kwietnia 2020 o 21:04niech kopią tak aby czołgi z RaSSiji nie mogły przejechać