Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy i przewodniczący partii „Europejska Solidarność”, sprzedał swoje kanały telewizyjne „Priamoj” i „5 kanał”. Poinformował o tym na swojej stronie na Facebooku.
Poinformował, że uczynił to z powodu wejścia w życie ustawy o deoligarchizacji, która – według niego – na służyć do kontrolowania mediów.
„W ostatnich dniach, w związku z atakiem na wolność słowa, który jest prawdziwym celem ustawy o oligarchach, musiałem podjąć decyzję o sprzedaży akcji obu, do niedawna moich kanałów, dziennikarzom: obecnym i byłym, którzy pracowali w „Priamym”. I, oczywiście, w „5 kanale”, który walczył z cenzurą podczas Pomarańczowej Rewolucji i Rewolucji Godności” – napisał.
Według niego niektórzy z tych dziennikarzy są obecnie członkami ukraińskiego parlamentu .
„Zgodnie z prawem przekazali swoje pakiety kierownictwu kanałów telewizyjnych, które połączyły się w holding o symbolicznej nazwie „Wolne media” – poinformował.
We wspólnym oświadczeniu „Priamoj” i „5 kanał” poinformowały, że holding nabył 100% praw korporacyjnych.
„Zgodnie z wymogami ustawy antykorupcyjnej deputowani natychmiast przekazali swoje udziały kierownictwu kanałów telewizyjnych, czyli ponownie ich kolektywom pracowniczym. Tym samym w pełni spełnili wymogi ustawy mające na celu wyeliminowanie konfliktów interesów i zapewnili, że politycy nie będą w stanie wywierać żadnego nacisku na kierownictwo kanałów lub ich rady redakcyjne, ani w żaden sposób wpływać na politykę redakcyjną i informacyjną kanałów” – czytamy w komunikacie.
Transakcja została przeprowadzona po cenie rynkowej i przewiduje spłatę ceny zakupu na raty.
Przypomnijmy, że Petro Poroszenko 18 lutego 2021 r. kupił kanał telewizyjny „Priamoj”, który należał do byłego przewodniczącego kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Wołodymyra Makiejenki.
5 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o oligarchach.
Zgodnie z przyjętym dokumentem, status oligarchy będzie ustalała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy na wniosek rządu, SBU, Banku Narodowego, członka RBNiO lub Komitetu Antymonopolowego.
Do oligarchów będą zaliczani politycy, którzy mają wpływ na media i są właścicielami przedsiębiorstw, monopolistów na rynku.
Opr. TB, https://www.facebook.com/petroporoshenko/
fot. https://www.facebook.com/petroporoshenko/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!