29 września na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim odbył się uroczysty pogrzeb z ceremoniałem wojskowym 1494 ofiar sowieckiej zbrodni. W honorowej asyście Wojska Polskiego i Armii ukraińskiej złożono do grobu kilkadziesiąt trumien ze szczątkami kobiet, dzieci i polskich żołnierzy.
W modlitwie ekumenicznej wzięli udział przedstawiciele polskich i ukraińskich władz, przedstawiciele organizacji społecznych i mieszkańcy Włodzimierza Wołyńskiego. Na cmentarzu, po tegorocznym pogrzebie będzie spoczywało około 2700 osób.
W czerwcu 1941 roku, po napaści Niemiec na ZSSR, swoich byłych sojuszników, sowieckie służby NKWD dokonały masowych mordów więźniów – żołnierzy i cywilów. Ofiarami byli obywatele II Rzeczypospolitej, głównie Polacy i Ukraińcy, którzy zostali aresztowani i uwięzieni po napaści Związku Radzieckiego i faszystowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Dla wielu europejskich krajów rozpoczęła się długotrwała era «moskiewskiej czerwonej apokalipsy», której skutki odczuwalne są do dnia dzisiejszego. Trumny z Włodzimierza Wołyńskiego nabierają dzisiaj szczególnie ostrzegawczego znaczenia, kiedy rosyjski imperializm znów przybiera na sile i ponownie zagraża pokojowemu kształtowi «uśpionej» Europy, dla której 75 rocznica sowieckiej agresji na Polskę wydaje się już odległym faktem historycznym.
Kiedy polskie wojska wykrwawiały się walcząc z Niemcami, które napadły na Polskę 1 września, 17 września 1939 roku na nasze terytorium wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. ZSRR zadał Polsce cios w plecy na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow.
Atak sowietów całkowicie załamał obronę naszego kraju. Nastąpiły masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu. Rosjanie wzięli do niewoli prawie 250 tys. polskich żołnierzy. Około 15 tys. oficerów wywieziono do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali w bestialski sposób zamordowani przez NKWD, a ich ciała pochowano w masowych grobach w Katyniu, w Miednoje i w Charkowie. W 75 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, w wielu miejscach w kraju, odbywają się uroczystości, aby zachować pamięć o tych, którym nie dane było przeżyć tej «czerwonej apokalipsy».
Monitor Wołyński № 18 (122) 25.09.2014
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!