Około trzydziestu przedstawicieli organizacji polonijnych z Łuckiego Okręgu Konsularnego zaproszono na warsztaty prowadzone przez polsko-ukraiński dwutygodnik «Monitor Wołyński», wydawany przez Fundację Wolność i Demokracja.
Szkolenie pod hasłem «Problematyka, zasady i tryb tworzenia kontentu medialnego», które 4 kwietnia otwarto w sali konferencyjnej hotelu «Ukraina», potrwa dwa dni. To już trzecia edycja warsztatów.
Podczas warsztatów członkowie organizacji polonijnych, którzy piszą teksty do gazety, pogłębią swoją wiedzę o tym, jak przygotować materiał do publikacji, gdzie czerpać inspiracje do pisania felietonów, jak robić udane zdjęcia, odkrywać własną genealogię, rozpoznawać fałszywe informacje w Internecie i nie tylko.
Walenty Wakoluk, redaktor naczelny «Monitora Wołyńskiego», prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu powiedział podczas otwarcia warsztatów, że takie spotkania stały się już tradycją, a wydawany prze niego dwutygodnik obchodzi 10 – lecie istnienia. Przypomniał, że wszystko zaczęło się od 4-stronicowego dodatku do wydawanej w języku ukraińskim «Wołyńskiej Gazety». Z kolei pierwszy numer «Monitora» na 8 stronach udało się przygotować do druku już po pół roku ukazywania się dodatku, gdy do zespołu redakcyjnego dołączyła Natalia Denysiuk, obecna zastępczyni redaktora naczelnego.
Na otwarciu szkolenia obecni byli też Konsul Konsulatu Generalnego RP w Łucku Teresa Chruszcz oraz przedstawiciel Fundacji «Wolność i Demokracja» Rafał Dzięciołowski. Zwrócili uwagę obecnych na fakt, że «Monitor Wołyński» łączy licznych przedstawicieli polskiej mniejszości w obwodzie wołyńskim i sąsiednich regionów, regularnie publikując informacje o działalności organizacji polonijnych z Łuckiego Okręgu Konsularnego.
kresy24.pl za monitor-press.com/ba
1 komentarz
observer48
5 kwietnia 2019 o 09:57Łuck był stolicą banderyzmu i chyba pozostaje nią do dzisiaj.