W Warszawie odbyły się ćwiczenia przygotowujące ukraiński personel medyczny z Centrum Ratownictwa Medycznego na Ukrainie do działań związanych z zabezpieczeniem i ewakuacją drogą lotniczą rannych żołnierzy i obywateli ze strefy działań wojennych.
To element programu szkoleń ukraińskich medyków realizowanych przez polskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zainicjowały go i patronują mu pierwsze damy Polski i Ukrainy, Agata Konhauser-Duda i Ołena Zełenska.
Ćwiczenia obserwowała Agata Kornhauser-Duda.
Rozmawiała z ukraińskimi medykami. – Obecnie w trudnych warunkach wojennych Państwa służba jest o wiele bardziej wymagająca i niebezpieczna – mówiła.
Wyraziła nadzieję, że doświadczenia z ostatnich dziesięciu miesięcy oraz takie szkolenia, pomogą nie tylko w czasie wojny, ale generalnie pomogą usprawnić funkcjonowanie państwa ukraińskiego i pozwolą przygotować programy powrotu do normalności po wojnie oraz posłużą wypracowaniu nowych, lepszych form współpracy i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości. Kolejne szkolenia będą obejmowały swoim zakresem leczenie oparzeń, a pierwsza grupa rozpocznie kurs już na początku przyszłego roku.
„Podczas wizyty Pierwszej Damy Ukrainy w Warszawie w październiku br. Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska podjęły temat potrzeby poszerzania kompetencji ukraińskiego personelu medycznego, a trwający kurs jest wynikiem uzgodnień pań. Szkolenie jest również realizacją budowania struktury HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) w oparciu o regulacje i standardy obowiązujące w Unii Europejskiej, nad którą państwo ukraińskie pracowało jeszcze przed rosyjską agresją. Prowadzone w warszawskiej jednostce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego szkolenie skierowane jest do obsady medycznej śmigłowców ratunkowych i trwa 10 dni. Podczas zajęć teoretyczno–praktycznych łącznie pięćdziesięciu ukraińskich medyków podniesie swoje kompetencje w zakresie zarządzania zespołem, procedur operacyjnych wykorzystywanych podczas realizacji misji HEMS czy procedur medycznych z uwzględnieniem wysokospecjalistycznych działań na różnych etapach realizacji misji, jak zatrzymanie krążenia i intubacja na pokładzie śmigłowca oraz rozwiązywanie różnych problemów medycznych podczas lotu. Medycy odbywają ćwiczenia praktyczne w zakresie ewakuacji ze strefy działań wojennych, wykonując również zadania z użyciem symulatora lotów” – informuje Kancelaria Prezydenta RP. Więcej na ten temat, w tym więcej zdjęć tutaj.
Oprac. MaH, prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!