Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa porozumiała się z władzami Brześcia w sprawie odrestaurowania polskich cmentarzy wojennych. Już wiosną 2016 kwatery rozpoczną się prace na dwóch kwaterach wojennych.
W Brześciu są trzy cmentarze, na których spoczywają polscy żołnierze, polegli w latach 1918-20 oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku.
„Widzieliśmy trzy polskie cmentarze w Brześciu. Każdy z nich wymaga dużych inwestycji w remont” – powiedział Andrzej Kunert, którego cytuje agencja BiełTA.
Cmentarz Garnizonowy WP przy Twierdzy Brzeskiej (656 grobów). Pochowani są tam żołnierze i oficerowie z obsady Twierdzy Brzeskiej w latach 1921-1939 oraz jej obrońcy z września 1939 r. Cmentarz zdewastowany w czasach ZSRR, został uporządkowany w drugiej połowie lat 90-ych. Zostały odnowione m.in. krzyże na poszczególnych mogiłach. Staraniem KG RP w Brześciu, został postawiony obelisk pamiątkowy w centralnej części cmentarza ze środków ROPWiM. Napis na obelisku brzmi: „Pamięci żołnierzy Wojska Polskiego Garnizonu Brzeskiego z lat 1921-1939 i obrońców Twierdzy Brześć poległych we wrześniu 1939 r. spoczywających na tym cmentarzu – Rodacy 2000 r.” Z niewiadomych przyczyn, cmentarz został ogrodzony tylko od strony ulicy. Koniecznie jest uzupełnienie ogrodzenia.
Cmentarz Wojenny z 1920 r. (329 grobów). Cmentarz jest jedną z największych nekropolii z 1920 r. na terenie Białorusi. Są tutaj pochowani głównie żołnierze z formacji białoruskich gen. Bułłak- Balachowicza, walczących u boku wojsk polskich. Stanowi piękny przykład współdziałania polsko- białoruskiego w wojnie z bolszewikami. Napisy na nagrobkach mało czytelne. Wymaga dogłębnej restauracji oraz wykonania dobrego ogrodzenia.
Cmentarz katolicki z XIX w. przy ul. Puszkińskiej. Był wielokrotnie dewastowany. Zachowało się jednak trochę zabytkowych nagrobków. Kwatera żołnierzy polskich na cmentarzu katolickim przy ul. Puszkińskiej (48 grobów). Na tym cmentarzu spoczywają żołnierze, którzy zginęli lub zmarli w wyniku panującej epidemii w latach 1918-1920, została ona niedawno całkowicie odnowiona przez ROPWiM.
Andrzej Kunert powiedział, że strona polska zamierza przeprowadzić na początek prace w dwóch miejscach. Na zachowanej kwaterze, która znajduje się na północnych obrzeżach Polskiego Cmentarza Garnizonowego, oraz na cmentarzu położonym wśród osiedli mieszkaniowych na północno-zachodnich obrzeżach Brześcia, na terenie dawnej wsi Adamkowo.
Prace rozpoczną się wiosną 2016 roku.
Na terenie obwodu Brzeskiego znajduje się 874 miejsca pochówku żołnierzy, w 18 z nich pochowani są obcokrajowcy. W 9 z tych miejsc leżą Polacy. Jest także 26 miejsc w których odbywały się pochówki mieszane, w 6 z nich leżą obywatele II Rzeczpospolitej.
Łączna liczba żołnierzy poległych i pogrzebanych na terytorium obwodu brzeskiego wynosi 421 895 osób. Tożsamość ustalono w 52 681 przypadków.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!